Elektronická komunikace31/07/03 / cata_european-union-news

Doporučení Komise o relevantních trzích výrobků a služeb v oblasti elektronických komunikací, na kterých je připuštěna předběžná (ex ante) regulace v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2002/21/ES o společném regulačním rámci pro sítě a služby elektronických komunikací Úřední věstník Evropské unie ze dne 8. 5. 2003, L 114, str. 45

Dne 11. února 2003 přijala Komise doporučení určené členským státům EU, které se týká vymezení relevantních trhů výrobků a služeb v oblasti elektronických komunikací, na kterých je a priori připuštěna předběžná (ex ante) regulace. Tím představila veřejnosti poslední část nového legislativního rámce pro oblast elektronické komunikace. V souladu s ustanoveními Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/21/ES o obecném regulačním rámci pro sítě a služby elektronických komunikací (též známé jako "Rámcová směrnice") určila Komise celkem osmnáct (sedm maloobchodních a jedenáct velkoobchodních) trhů v oblasti elektronické komunikace, na kterých je i nadále a priori připuštěna zvláštní regulace na národní úrovni.

Národní regulátoři budou muset při vlastní analýze trhu, která by měla být vypracována bez zbytečného odkladu po přijetí Doporučení, vycházet z trhů uvedených v Doporučení. Skutečnost, že předmětné Doporučení vymezuje trhy, na kterých lze odůvodnit regulaci ex ante, však automaticky neznamená, že tyto trhy budou vždy předmětem regulace. Regulaci lze zásadně uplatnit pouze na těch trzích, kde neexistuje účinná soutěž. Při splnění určitých podmínek mohou národní regulátoři kromě trhů uvedených v Doporučení vymezit též trhy další, avšak musí se při tom řídit závaznými pravidly.

Seznam trhů uvedených v Doporučení byl vypracován v souladu s principy soutěžního práva, a to na základě veřejné diskuse a po konzultacích s národními regulátory. Tím, že Komise identifikuje trhy, u kterých je názoru, že regulace na národní úrovni je v zásadě odůvodněná, směřuje ke zrušení národní regulace na těch trzích, kde regulace již není nezbytně nutná, a hodlá tak dodavatelům sítí a služeb poskytnout vyšší právní jistotu. Zvláštní povinnosti bude na národní úrovni možné zásadně uložit pouze těm subjektům, u nichž národní regulátor dojde k závěru, že se jedná o operátory se značnou tržní silou (significant market power). S ohledem na vývoj trhu je Komise povinna přezkoumat obsah Doporučení ve lhůtě do 30. června 2004.

Doporučení je klíčovým prvkem nového regulačního rámce pro elektronickou komunikaci v Evropě a nabývá účinnosti 25. července 2003. Jelikož Smlouva o přistoupení nestanoví žádná přechodná období, bude nový regulační rámec, včetně

Doporučení pro Českou republiku platit ode dne přistoupení k EU.