31.7.2009
Novinky

Zneužití dominantního postavení

Rozhodnutí Evropské komise v případu  INTEL  (COMP/37.990) Evropská Komise dne 13. května 2009 uložila společnosti Intel, která vyrábí počítačové mikroprocesory, pokutu ve výši € 1,06 mld. za zneužití dominantního postavení (čl. 82 Smlouvy ES). Komise ve svém rozhodnutí uvedla, že společnost Intel v období od října 2002 do prosince 2007 zneužívala své dominantní postavení na trhu a soustavně se dopouštěla dvou protiprávních jednání.

Zaprvé, poskytovala skryté slevy nebo dokonce přímé platby výrobcům počítačů, kteří se zavázali odebírat mikroprocesory výhradně nebo skoro výhradně od společnosti Intel; jako příklad Komise uvedla jednoho z předních prodejců elektrotechniky, společnost Media Saturn Holding, které společnost Intel přímo platila za to, že nebude prodávat počítače s jinými mikroprocesory. V této souvislosti Komise konstatovala, že tyto platby a slevy ve výsledku neumožňovaly spotřebitelům, aby si mohli volně zvolit alternativní produkt, tedy jiný než nabízený firmou s dominantním postavením na trhu. Další chování, v němž bylo shledáno zneužití dominantního postavení, spočívalo v tom, že společnost Intel přímo nebo nepřímo platila výrobcům počítačů za to, že zastavili nebo zdrželi uvedení na trh a prodej produktů, které by obsahovaly jiné procesory, než od společnosti Intel. Komise uvedla, že tímto společnost Intel velice závažně zneužila svého dominantního postavení, jelikož tím výrazně poškodila volnou soutěž a inovaci v oblasti počítačových mikroprocesorů.

Další články

16.6.2026
Novinky

Advokátky KŠB pro legalweb: Zachovejme současný stav, kdy justiční prázdniny fungují de facto

Advokátky KŠB Hana Dejlová a Radka Felgrová se zapojily do ankety odborného portálu legalweb věnované otázce případného zavedení justičních prázdnin a plánovaným změnám v organizaci soudní soustavy.

Advokátky KŠB Hana Dejlová a Radka Felgrová se zapojily do ankety odborného portálu legalweb věnované otázce případného zavedení justičních prázdnin a plánovaným změnám v organizaci soudní soustavy.

12.6.2026
Novinky

Čtyři právničky KŠB zařazeny do přehledu TOP 100 žen českého právního byznysu

S potěšením oznamujeme, že hned čtyři právničky KŠB bylyzařazeny do letošního přehledu TOP 100 žen českého právního byznysu, kterýkaždoročně sestavuje projekt LEX ELITE a zveřejňuje magazín Euro.

S potěšením oznamujeme, že hned čtyři právničky KŠB bylyzařazeny do letošního přehledu TOP 100 žen českého právního byznysu, kterýkaždoročně sestavuje projekt LEX ELITE a zveřejňuje magazín Euro.

2.6.2026
Novinky

KŠB opět asistovala při přípravě, realizaci a řízení valné hromady ČEZ

Tým KŠB ve složení Jana Guričová, Martin Kubík a Jan Lasák pod vedením Petra Kasíka se i letos podílel na právní podpoře společnosti ČEZ při přípravě, realizaci a řízení její řádné valné hromady.

Tým KŠB ve složení Jana Guričová, Martin Kubík a Jan Lasák pod vedením Petra Kasíka se i letos podílel na právní podpoře společnosti ČEZ při přípravě, realizaci a řízení její řádné valné hromady.