11.9.2009
Novinky

Z judikatury - Nejvyšší správní soud v rozsudku ze dne 31. července 2009, č.j. 8 Afs 46/2008 – 48, vyložil rozdíl mezi právnickou a fyzickou osobou v případě, kdy správce daně uložil pokutu jednateli s.r.o. za to, že se nedostavil podat potřebné vysvětlen

Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) takováto pokuta nemohla být uložena jednateli jako fyzické osobě, ale měla být uložena přímo právnické osobě, za kterou jednatel vystupoval.

Správce daně tak pochybí, pokud ukládá pokutu jako sankci ryze osobní povahy, ač došlo k porušení povinnosti, které se dopustil daňový subjekt jako osoba právnická. Tento rozsudek navazuje na předchozí judikaturu NSS (čj. 2 Afs 45/2005 – 50 ze dne 9. března 2006), dle které i právnická osoba může být předvolána ve smyslu ustanovení § 29 zákona o správě daní a poplatků k podání vysvětlení. Se zřetelem na charakter právnických osob je samozřejmé, že se na základě předvolání právnické osoby dostaví ke správci daně vždy osoba fyzická. Oba citované judikáty jsou dostupné na webových stránkách NSS (www.nssoud.cz).

Další články

22.1.2026
Právo obchodních společností

KŠB asistovala Národní rozvojové bance při integraci České exportní banky

KŠB poskytla právní poradenství Národní rozvojové bance, a.s. v souvislosti s integrací České exportní banky, a.s., do skupiny NRB.

KŠB poskytla právní poradenství Národní rozvojové bance, a.s. v souvislosti s integrací České exportní banky, a.s. do skupiny NRB.

13.1.2026
Novinky

Když přílišná prevence přináší více škody než užitku

Nejvyšší soud České republiky na konci roku 2025 rozhodl, že preventivní uchovávání provozních a lokačních údajů podle zákona o elektronických komunikacích narušuje práva osob, o jejichž údaje jde.

Nejvyšší soud České republiky na konci roku 2025 rozhodl, že preventivní uchovávání provozních a lokačních údajů podle zákona o elektronických komunikacích narušuje práva osob, o jejichž údaje jde.

8.1.2026
Kapitálové trhy

KŠB asistovala při založení FIDUROCK Retail Parks Fund SICAV

Kocián Šolc Balaštík poskytovala právní poradenství společnosti Fidurock při založení investičního fondu FIDUROCK Retail Parks Fund SICAV, určeného kvalifikovaným investorům a zaměřeného na nemovitostní portfolio v České republice a na Slovensku.

Kocián Šolc Balaštík poskytovala právní poradenství společnosti Fidurock při založení investičního fondu FIDUROCK Retail Parks Fund SICAV, určeného kvalifikovaným investorům a zaměřeného na nemovitostní portfolio v České republice a na Slovensku.