Adaptační zákon ke GDPR je účinný

Tento právní předpis dnem vyhlášení zároveň nabyl účinnosti. Společně s ním nabyl účinnosti i zákon č. 111/2019 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o zpracování osobních údajů a který zapracovává změny, vyvolané přijetím zákona o zpracování osobních údajů, do vybraných dalších právních předpisů. Tyto změny se týkají zejména zpracování osobních údajů v souvislosti s výkonem veřejné moci.
Zároveň došlo ke zrušení zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a některých navazujících zákonů, které požadavky zákona o ochraně osobních údajů zapracovávaly do dalších právních předpisů. Počínaje dnem 24. dubna 2019 se tedy právní aspekty zpracování a ochrany osobních údajů v ČR řídí vedle GDPR nově přijatými zákony č. 110/2019 Sb. a 111/2019 Sb.
Přehled nejdůležitějších změn, které nový zákon o zpracování osobních údajů přináší, naleznete zde.
Další články
Aktivní prostředky protidronové ochrany potřebují širší oporu v právu
Do systému VeKLEP přibyl 21. července 2026 velmi zajímavý legislativní materiál. Jde o vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony s cílem posílit odolnost subjektů kritické infrastruktury proti bezpilotním systémům. Návrh zpracovalo Ministerstvo vnitra a zahrnuje návrh novely zákona o civilním letectví a návrh novely zákona o Polici ČR.
Tomáš Sequens a Dana Jacková o rizicích novely stavebního zákona
Partner KŠB Tomáš Sequens a counsel Dana Jacková poskytli rozhovor odborným portálům Česká justice a Ekonomický deník věnovaný novele stavebního zákona, jejímž cílem je zrychlit a zjednodušit povolování staveb.
KŠB patronem benefičního Velkého finále Smetanovy Litomyšle
Letošní 68. ročník festivalu Smetanova Litomyšl uzavřelo Velké finále – Italská filmová noc, které se uskutečnilo pod patronací naší advokátní kanceláře. Na II. nádvoří litomyšlského zámku zazněly slavné filmové melodie Nina Roty, Luise Enrique Bacalova a Ennia Morriconeho v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera. Koncert živě přenášely ČT art a Český rozhlas Vltava.