31.7.2003
No items found.

Zneužití dominantního postavení – teorie tzv. Essential Facilities

Rozsudek Soudu prvního stupně ze dne 17. 6. 2003 ve věci T-52/00 Coe Clerici Logistics SpA v. Komise

Dne 17. června 2003 vydal Soud prvního stupně rozsudek ve věci Coe Clerici Logistics SpA v. Komise (případ T-52/00). Tento rozsudek se týká odmítnutí přístupu k tzv. essential facilities (klíčovým zařízením) a z toho vyplývajícího zneužití dominantního postavení ve smyslu článku 82 (dříve 86) Smlouvy o ES.

Ačkoliv tento rozsudek nepřináší výrazně nové prvky pro vymezení pojmu essential facilities a omezuje se spíše na odkazy na zavedenou rozhodovací praxi (viz např. rozsudek ESD č. C-7/97 ze dne 26. listopadu 1993 ve věci Bronner), jsou v něm řešeny zajímavé procesní aspekty, zejména otázka aktivní legitimace soukromého subjektu k podání žaloby proti rozhodnutí, kterým se Komise odmítla zabývat tvrzeným zneužitím dominantního postavení dle článku 82 ve spojení s článkem 86 odst. 3 (dříve 90 odst. 3) Smlouvy o ES, tedy v případě, kdy tvrzené zneužití dominantního postavení mělo být přímým důsledkem zásahu veřejné moci (v tomto konkrétním případě důsledkem ministerské vyhlášky).

Další články

26.5.2026
Novinky

Shortlist Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026

KŠB a partner Pavel Dejl byli zařazeni na shortlist prestižních Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026. Pavel v kategorii Czech Republic Lawyer of the Year a kancelář pak v kategorii Dispute Resolution Firm of the Year.

KŠB a partner Pavel Dejl byli zařazeni na shortlist prestižních Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026. Pavel v kategorii Czech Republic Lawyer of the Year a kancelář pak v kategorii Dispute Resolution Firm of the Year.

25.5.2026
Spory

KŠB dosáhla významného úspěchu v jednom z mimořádně sledovaných řízení týkajících se přezkumu přiměřenosti protiplnění při vytěsnění minoritních akcionářů (squeeze-outu).

Městský soud v Praze v prvním stupni zamítl žaloby bývalých minoritních akcionářů společnosti PFNonwovens a.s., kteří zpochybňovali přiměřenost protiplnění vyplaceného při squeeze-outu realizovaném v březnu 2021 a domáhali se jeho navýšení až na dvojnásobek.

Městský soud v Praze v prvním stupni zamítl žaloby bývalých minoritních akcionářů společnosti PFNonwovens a.s., kteří zpochybňovali přiměřenost protiplnění vyplaceného při squeeze-outu realizovaném v březnu 2021 a domáhali se jeho navýšení až na dvojnásobek.

15.5.2026
Novinky

KŠB podpořila letošní SVOČ na Právnické fakultě UK

Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík se letos stala partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.

Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík se letos stala partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.