9.6.2010
Novinky

Zásadní změny v oblasti veřejných zakázek

18. května t.r. byla schválena Poslaneckou sněmovnou ve znění pozměňovacích návrhů Senátu významná novela zákona o veřejných zakázkách (nebyla dosud publikována). Jejím obsahem je komplex změn, které by měly zvýšit transparentnost zadávacího řízení, zjednodušit stávající postupy a celkově nastavit jasnější pravidla pro nakládání s veřejnými prostředky.

Zásadní zpřísnění se týká okruhu uchazečů o veřejnou zakázku ve vazbě na jejich vlastnickou strukturu. V prvé řadě se u dodavatelů – právnických osob stává dalším základním kvalifikačním požadavkem předložení seznamu společníků či členů (viz doplněné ust. § 53 odst. 1 písm. k) zákona o veřejných zakázkách). Tentýž požadavek platí i pro akciové společnosti s akciemi na jméno, neboť akciové společnosti s akciemi na majitele se z účasti v zadávacím řízení zcela vylučují; podle doplněného ust. § 53 odst. 1 písm. m) splňuje základní kvalifikační požadavky dodavatel, který –  má-li formu akciové společnosti – má vydány pouze akcie na jméno a předložil aktuální seznam akcionářů.

Z dalších změn:

  • povinné čtení nabídkové ceny při otvírání obálek (§ 71 odst. 9)
  • zpřístupnění dalších informací – např. nově pořizovaného protokolu o posouzení kvalifikace uchazečů včetně práva na zhotovení kopií (§ 59 odst. 5-7)
  • právo všech zájemců zkontrolovat losovací zařízení, použije-li zadavatel v řízení tento postup, a dohled notáře nad losováním (§ 61 odst. 4, § 66 odst. 4)
  • předkládání kvalifikační dokumentace pouze v kopiích (§ 57 odst. 1)
  • nová úprava jistoty v § 67; doplňuje se např. možnost požadovat její poskytnutí i v případě zjednodušeného podlimitního řízení, stanoví se lhůty pro její uvolnění
  • uvolňuje se současný zákaz souběžné účasti jednoho uchazeče jako dodavatele a současně jako subdodavatele jiného dodavatele, vyjma případů, kdy by prostřednictvím takovéhoto subdodavatele byla prokazována kvalifikace jiného dodavatele (§ 69 odst. 2)
  • povinnost zadavatelů vyjádřit v hodnotících kritériích ekonomickou výhodnost projektu prostřednictvím vztahu užitné hodnoty a ceny (§ 78 odst. 4)

Součástí konečného znění novely však není povinnost zadavatelů zveřejňovat veškeré informace vztahující se k veřejné zakázce na internetu; pozměňovacím návrhem Senátu bylo toto ustanovení vypuštěno z důvodu legislativní nepřesnosti.

Nová úprava nabude účinnosti 15. září 2010.

Další články

12.12.2025
Novinky

KŠB asistovala společnosti Seyfor při prodloužení financování od Raiffeisenbank, Tatra banky a nově také Slovenskej sporiteľne

Tým KŠB poskytl právní poradenství svému dlouholetému klientovi, společnosti Seyfor, v souvislosti s pokračováním a rozšířením jejího syndikovaného financování. Dosavadní financující banky Raiffeisenbank Česká republika a Tatra banka se rozhodly v podpoře růstu Seyforu pokračovat, nově se k nim připojila také Slovenská sporiteľňa.

Tým KŠB poskytl právní poradenství svému dlouholetému klientovi, společnosti Seyfor, v souvislosti s pokračováním a rozšířením jejího syndikovaného financování. Dosavadní financující banky Raiffeisenbank Česká republika a Tatra banka se rozhodly v podpoře růstu Seyforu pokračovat, nově se k nim připojila také Slovenská sporiteľňa.

9.12.2025
Novinky

Evidence skutečných majitelů: Co přinese znepřístupnění od 17. prosince 2025?

Letošní rozhodnutí Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu navázala na rozsudky Soudního dvora Evropské unie, a, s platností i pro Českou republiku, konstatovala, že zveřejňování údajů v rámci evidence skutečných majitelů představuje nepřiměřený zásah do základních práv majitelů na soukromí a ochranu osobních údajů. Důležitým aspektem těchto rozhodnutí byl závěr, že sankce, které postihují povinné subjekty jako reakce na nesplnění jejich povinnosti zápisu do evidence skutečných majitelů, není možné vymáhat, dokud je evidence veřejná.

Letošní rozhodnutí Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu navázala na rozsudky Soudního dvora Evropské unie, a, s platností i pro Českou republiku, konstatovala, že zveřejňování údajů v rámci evidence skutečných majitelů představuje nepřiměřený zásah do základních práv majitelů na soukromí a ochranu osobních údajů. Důležitým aspektem těchto rozhodnutí byl závěr, že sankce, které postihují povinné subjekty jako reakce na nesplnění jejich povinnosti zápisu do evidence skutečných majitelů, není možné vymáhat, dokud je evidence veřejná. Tato situace se změní 17. prosince 2025, kdy ministerstvo znepřístupní evidenci skutečných majitelů; povinným subjektům tak budou opět hrozit závažné sankce.

9.12.2025
Pro bono

30. Adventní koncert pro Výbor dobré vůle - Nadaci Olgy Havlové

Adventní koncert dobré vůle, který již od roku 1995 organizuje advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík ve prospěch Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, se letos uskuteční v neděli 7. prosince od 19.00hod. tradičně v koncertní síni kostela sv. Šimona a Judy na Starém Městě v Praze. Koncert se uskutečnil pod záštitou první dámy České republiky, paní Evy Pavlové.

I letos se v čase předvánočním uskutečnil Adventní koncert dobré vůle, který od roku 1995 pořádá advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík ve prospěch Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Tentokrát šlo již o jubilejní 30. ročník a výjimečný byl i tím, že jsme jej poprvé pořádali společně s naším partnerem, Smetanovou Litomyšlí, v rámci širší vzájemné spolupráce. Koncert se jako vždy konal v koncertní síni kostela sv. Šimona a Judy na Starém Městě v Praze.