Zákon o přeměnách

V souvislosti s tímto novým zákonem vstoupí v účinnost 1. července 2008 zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Tento zákon bude mít vliv i na dále uvedené právní předpisy v oblasti účetnictví a daní.
Novela zákona o účetnictví reaguje na novou úpravu přeměn a upřesňuje počátek účetního období u společností vzniklých odštěpením.
Novela zákona o správě daní a poplatků zavádí povinnost vyžádat si souhlas správce daně s přeměnou obchodní společnosti nebo družstva. Tento souhlas bude nutné předložit obchodnímu rejstříku.
Problematice přeshraničních fúzí, ocenění vkladů hmotného a nehmotného majetku ze zahraničí do České republiky a přemístění hmotného a nehmotného majetku ze zahraničí do stálé provozovny umístěné na území ČR se věnuje novela zákona o daních z příjmů.
S přeshraničními fúzemi souvisí také novela zákona o dani z přidané hodnoty. Tato novela upravuje vznik povinnosti stát se plátcem DPH v případě přeshraničních fúzí.
Další články
KŠB radila J&T IB and Capital Markets při dluhopisovém programu 3M FUND MSI SICAV
Kocián Šolc Balaštík poskytla právní poradenství společnosti J&T IB and Capital Markets, a.s. jako aranžérovi při přípravě základního prospektu dluhopisového programu společnosti 3M FUND MSI SICAV a.s.
Shortlist Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026
KŠB a partner Pavel Dejl byli zařazeni na shortlist prestižních Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026. Pavel v kategorii Czech Republic Lawyer of the Year a kancelář pak v kategorii Dispute Resolution Firm of the Year.
Partner KŠB Jan Lasák na panelové diskusi ČBA EDUCA
Partner KŠB Jan Lasák vystoupil v rámci vzdělávacího programu ČBA Corporate Governance na panelové diskusi pořádané ČBA EDUCA zaměřené na aktuální otázky corporate governance a řízení společností v době rychlých změn a rostoucí regulatorní i geopolitické nejistoty.