12.10.2012
Novinky

Z judikatury

Cestovní služba

Nejvyšší správní soud ČR („NSS“) dne 11. července 2012 vydal rozsudek č.j. 1 Afs 103/2010-274, který posuzuje speciální režim DPH u cestovní služby.

V předmětné kauze NSS využil práva předložit Evropskému soudnímu dvoru („ESD“) předběžnou otázku a jeho závěry i s odkazy na judikaturu ESD uvádí ve svém rozsudku.

Z rozsudku NSS vyplývá, že v podstatě každý plátce daně se může stát poskytovatelem cestovní služby, přestože není cestovní kanceláří a bude povinen uplatnit zvláštní režim v uplatňování DPH. Jedná se mimo jiné o případy, kdy plátce poskytne jedinou typickou cestovní službu (např. ubytování) a zároveň s ní poskytne nějakou službu doplňkovou, typickou pro cestovní ruch (např. poskytování informací, rezervace apod.).

Další články

10.7.2026
Novinky

Jan Lasák vystoupil na Balkan Legal Forum 2026

Partner KŠB Jan Lasák vystoupil jako panelista na letošním ročníku Balkan Legal Forum 2026, jedné z nejvýznamnějších konferencí zaměřených na právní trh ve střední a jihovýchodní Evropě.

Partner KŠB Jan Lasák vystoupil jako panelista na letošním ročníku Balkan Legal Forum 2026, jedné z nejvýznamnějších konferencí zaměřených na právní trh ve střední a jihovýchodní Evropě.

26.6.2026
Novinky

Partner KŠB Tomáš Sequens vystoupil na konferenci Právo a životní prostředí

Partner KŠB Tomáš Sequens se zúčastnil konference Právo a životní prostředí, kterou v pražské Truhlárně Karlín uspořádaly Česká justice a Ekonomický deník. Konference přivedla k jednomu stolu zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, odborné veřejnosti i právní praxe, aby diskutovali aktuální výzvy spojené s ochranou životního prostředí, dekarbonizací a regulatorním rámcem pro podnikání.

Partner KŠB Tomáš Sequens se zúčastnil konference Právo a životní prostředí, kterou v pražské Truhlárně Karlín uspořádaly Česká justice a Ekonomický deník. Konference přivedla k jednomu stolu zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, odborné veřejnosti i právní praxe, aby diskutovali aktuální výzvy spojené s ochranou životního prostředí, dekarbonizací a regulatorním rámcem pro podnikání.

18.6.2026
Novinky

Právní podpora Smetanovy Litomyšle pohledem KŠB

Kolegyně Sylvie Sobolová a Jana Guričová poskytly rozhovor legalwebu Jana Januše o právní podpoře Smetanovy Litomyšle, jednoho z nejvýznamnějších hudebních festivalů v České republice.

Kolegyně Sylvie Sobolová a Jana Guričová poskytly rozhovor legalwebu Jana Januše o právní podpoře Smetanovy Litomyšle, jednoho z nejvýznamnějších hudebních festivalů v České republice.