14.9.2016
Novinky
Životní prostředí
Spory

Úspěšné zastupování společnosti Carthamus v řízení proti Státní energetické inspekci

Advokátní kancelář KŠB úspěšně zastupovala svého dlouholetého klienta, společnost Carthamus provozující energetický zdroj fungující na bázi spalování biomasy, ve správním řízení vedeném Státní energetickou inspekcí (SEI) ve věci tvrzeného porušení zákona o podporovaných zdrojích energie (ZoPZE), které mělo spočívat v chybném vykazování původu a druhu spalované biomasy.

Dle prvoinstančního rozhodnutí SEI České Budějovice byla dané společnosti za údajné porušení ZoPZE udělena pokuta ve výši více než 1,6 milionu korun. Na základě podaného odvolání zpracovaného KŠB však bylo dané rozhodnutí v plném rozsahu zrušeno s tím, že ZoPZE povinnosti při vykazování biomasy, jejichž údajné porušení bylo důvodem k uložení dané pokuty, vůbec nestanoví.

Předmětné rozhodnutí má významný dopad jak na definování povinností provozovatelů biomasových energetických zdrojů dle ZoPZE, tak i povinností SEI při realizaci státní kontroly.

KŠB zastupuje řadu provozovatelů energetických celků fungujících na bázi obnovitelných a druhotných zdrojů energie, a to jak při jejich výstavbě a následném provozu, tak i v souvisejících správních a soudních řízeních, včetně řízení vedených ERÚ, SEI, ČIŽP či na základě rozhodnutí vydaných těmito orgány veřejné moci.

Další články

15.12.2025
Novinky

KŠB asistovala Sandberg Capital při majoritní investici do HotelTime Solutions

Tým KŠB poskytl právní poradenství investiční skupině Sandberg Capital při uzavření dohody o majoritní investici do společnosti HotelTime Solutions, jednoho z předních poskytovatelů cloudového softwaru pro řízení hotelového provozu.

Tým KŠB poskytl právní poradenství investiční skupině Sandberg Capital při uzavření dohody o majoritní investici do společnosti HotelTime Solutions, jednoho z předních poskytovatelů cloudového softwaru pro řízení hotelového provozu.

12.12.2025
Novinky

KŠB asistovala společnosti Seyfor při prodloužení financování od Raiffeisenbank, Tatra banky a nově také Slovenskej sporiteľne

Tým KŠB poskytl právní poradenství svému dlouholetému klientovi, společnosti Seyfor, v souvislosti s pokračováním a rozšířením jejího syndikovaného financování. Dosavadní financující banky Raiffeisenbank Česká republika a Tatra banka se rozhodly v podpoře růstu Seyforu pokračovat, nově se k nim připojila také Slovenská sporiteľňa.

Tým KŠB poskytl právní poradenství svému dlouholetému klientovi, společnosti Seyfor, v souvislosti s pokračováním a rozšířením jejího syndikovaného financování. Dosavadní financující banky Raiffeisenbank Česká republika a Tatra banka se rozhodly v podpoře růstu Seyforu pokračovat, nově se k nim připojila také Slovenská sporiteľňa.

9.12.2025
Novinky

Evidence skutečných majitelů: Co přinese znepřístupnění od 17. prosince 2025?

Letošní rozhodnutí Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu navázala na rozsudky Soudního dvora Evropské unie, a, s platností i pro Českou republiku, konstatovala, že zveřejňování údajů v rámci evidence skutečných majitelů představuje nepřiměřený zásah do základních práv majitelů na soukromí a ochranu osobních údajů. Důležitým aspektem těchto rozhodnutí byl závěr, že sankce, které postihují povinné subjekty jako reakce na nesplnění jejich povinnosti zápisu do evidence skutečných majitelů, není možné vymáhat, dokud je evidence veřejná.

Letošní rozhodnutí Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu navázala na rozsudky Soudního dvora Evropské unie, a, s platností i pro Českou republiku, konstatovala, že zveřejňování údajů v rámci evidence skutečných majitelů představuje nepřiměřený zásah do základních práv majitelů na soukromí a ochranu osobních údajů. Důležitým aspektem těchto rozhodnutí byl závěr, že sankce, které postihují povinné subjekty jako reakce na nesplnění jejich povinnosti zápisu do evidence skutečných majitelů, není možné vymáhat, dokud je evidence veřejná. Tato situace se změní 17. prosince 2025, kdy ministerstvo znepřístupní evidenci skutečných majitelů; povinným subjektům tak budou opět hrozit závažné sankce.