21.1.2016
Novinky
Energetika
Spory

Úspěšné právní zastupování energetické společnosti Alpiq Generation (CZ)

KŠB úspěšně zastupovala společnost Alpiq Generation (CZ), provozovatele energetických zdrojů na Kladně a ve Zlíně, v soudně-správních řízeních, jejichž předmětem bylo napadení zákonnosti vyměření darovacích daní z alokace emisních povolenek v letech 2011 a 2012.

Na základě podaných žalob Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství, které bude nyní opětovně rozhodovat o odvoláních Alpiq Generation (CZ) proti vydaným platebním výměrům prvoinstančních finančních úřadů. Tyto platební výměry byly přitom vydány v souladu se zákonem o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí (tzv. zákonem o trojdani); v podaných žalobách tak Alpiq Generation (CZ) dokládal, že prvoinstanční finanční úřady nebyly oprávněny příslušná ustanovení zákona o trojdani aplikovat, a to z důvodu jeho rozporu s evropským právem. Odvolací finanční ředitelství je přitom vázáno právním názorem NSS, který této argumentaci Alpiq Generation (CZ) přisvědčil.

Vydané rozsudky NSS mají nemalý precedentní význam v oblasti obecné aplikace práva EU soudy v České republice.

Další články

20.6.2025
Novinky

KŠB zastupovala prodávajícího při prodeji společnosti mcePharma skupině Brenntag

Tým KŠB ve složení Vlastimil Pihera, Jakub Porod a Dominika Bazalová poskytl právní poradenství prodávajícímu, panu Ivanu Mikešovi, při prodeji 100% akcií ve společnosti mcePharma mezinárodní skupině Brenntag, globálnímu lídrovi v oblasti distribuce chemikálií a přísad.
18.6.2025
Novinky

KŠB poskytla právní poradenství při prodeji ARETE Park Rokycany II fondu REICO LONG LEASE

Jiří Horník, Jakub Porod a Yelizaveta Volodina asistovali skupině ARETE při prodeji prémiového logistického areálu ARETE Park Rokycany II. Kupujícím je fond REICO LONG LEASE, spravovaný společností REICO Erste Asset Management. Fond investuje převážně do logistických, průmyslových, maloobchodních, kancelářských a ostatních komerčních nemovitostí zejména v regionu střední Evropy.
17.6.2025
Novinky

KŠB a Smetanova Litomyšl – partnerství s přesahem

Minulý víkend jsme jako partneři festivalu Smetanova Litomyšl měli tu čest zúčastnit se slavnostního zahajovacího koncertu 67. ročníku festivalu s Českou filharmonií pod taktovkou Jakuba Hrůši a s výjimečnou norskou houslistkou Vilde Frang.