2.9.2014
Novinky
Spory

Úspěch klienta KŠB před Nejvyšším správním soudem ve významném rozhodnutí

KŠB úspěšně zastupovala svého klienta ve sporu s Magistrátem hlavního města Prahy (MHMP). Klient se účastnil výběrového řízení na nájem pozemků vypsaného MHMP. Magistrát vybral jiné nájemce. Klient se následně, v rámci hájení svých práv, domáhal u MHMP poskytnutí nabídek, předložených ve výběrovém řízení ostatními uchazeči, a to na základě svobodného přístupu k informacím.

Magistrát nabídky odmítl vydat, přičemž tento jeho přístup byl potvrzen  i ze strany Ministerstva vnitra a následně i Městského soudu v Praze při rozhodování o správní žalobě. Jejich závěry ale velmi důsledně odmítl Nejvyšší správní soud (NSS). Ve svém rozsudku, kterým bylo rozhodnuto o kasační stížnosti klienta, se NSS ztotožnil s námitkami, které advokátní kancelář KŠB v zastoupení klienta předestřela. Rozsudek z významné části spočívá na závěru, že české právo (zde konkrétně zákon o svobodném přístupu k informacím) je třeba vykládat eurokonformně, tj.  v souladu s příslušnými evropskými předpisy (v daném případě se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2003/98/ES). Jak NSS uvedl, požadavek transparentnosti počínání subjektů veřejného sektoru, založený citovanou směrnicí, je proto třeba promítnout do výkladu českého zákona. Na uvedeném základě tak NSS shledal, že požadavek na vydání uvedených nabídek byl po právu.

Další články

28.5.2026
Kapitálové trhy

KŠB radila J&T IB and Capital Markets při dluhopisovém programu 3M FUND MSI SICAV

Kocián Šolc Balaštík poskytla právní poradenství společnosti J&T IB and Capital Markets, a.s. jako aranžérovi při přípravě základního prospektu dluhopisového programu společnosti 3M FUND MSI SICAV a.s.

Kocián Šolc Balaštík poskytla právní poradenství společnosti J&T IB and Capital Markets, a.s. jako aranžérovi při přípravě základního prospektu dluhopisového programu společnosti 3M FUND MSI SICAV a.s.

26.5.2026
Novinky

Shortlist Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026

KŠB a partner Pavel Dejl byli zařazeni na shortlist prestižních Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026. Pavel v kategorii Czech Republic Lawyer of the Year a kancelář pak v kategorii Dispute Resolution Firm of the Year.

KŠB a partner Pavel Dejl byli zařazeni na shortlist prestižních Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026. Pavel v kategorii Czech Republic Lawyer of the Year a kancelář pak v kategorii Dispute Resolution Firm of the Year.

25.5.2026
Spory

KŠB dosáhla významného úspěchu v jednom z mimořádně sledovaných řízení týkajících se přezkumu přiměřenosti protiplnění při vytěsnění minoritních akcionářů (squeeze-outu).

Městský soud v Praze v prvním stupni zamítl žaloby bývalých minoritních akcionářů společnosti PFNonwovens a.s., kteří zpochybňovali přiměřenost protiplnění vyplaceného při squeeze-outu realizovaném v březnu 2021 a domáhali se jeho navýšení až na dvojnásobek.

Městský soud v Praze v prvním stupni zamítl žaloby bývalých minoritních akcionářů společnosti PFNonwovens a.s., kteří zpochybňovali přiměřenost protiplnění vyplaceného při squeeze-outu realizovaném v březnu 2021 a domáhali se jeho navýšení až na dvojnásobek.