9.4.2009
Novinky

Směrnice o obecné úpravě spotřebních daní

Evropské orgány přijaly Směrnici č. 2008/118/EC o obecné úpravě spotřební daně, která ruší předchozí Směrnici č. 92/12/EHS. Nová úprava má výrazně přispět k operativnější výměně informací mezi národními daňovými úřady, zavádí elektronický systém monitoringu pohybu spotřebního zboží uvnitř Evropské unie a  vymezuje právní rámec pro fungování tohoto systému. Upřesňuje rovněž předmět spotřební daně a pravidla týkající se jejího odvodu při mezinárodní přepravě zboží. Podle záměru by měla podstatně přispět k zlepšení a zefektivnění boje s daňovými úniky.

Směrnice tak navazuje na Rozhodnutí Komise z roku 2003, ve kterém se Komise zavázala, že do poloviny roku 2009 zavede výše zmíněný elektronický systém kontroly pohybu spotřebního zboží.

Nová úprava vstoupila v platnost 15.ledna 2009.  Členské státy mají přijmout příslušné vnitrostátní předpisy  do konce roku 2009 s tím, že účinné budou od 1. 4. 2010.

Další články

15.5.2026
Novinky

KŠB podpořila letošní SVOČ na Právnické fakultě UK

Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík se letos stala partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.

Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík se letos stala partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.

6.5.2026
Nemovitosti a stavebnictví

Je stabilita stavebního práva reálným cílem?

Advokátní kancelář KŠB byla odborným garantem diskuse legalwebu s názvem „Stabilita stavebního práva – iluze, nebo reálný cíl?“, která na konci dubna přivedla ke společnému stolu zástupce veřejné správy, developerů, profesních svazů i dalších odborníků ze stavební praxe. Debata se zaměřila na aktuálně projednávané změny nového stavebního zákona (NSZ) a jejich očekávané dopady.

Advokátní kancelář KŠB byla odborným garantem diskuse legalwebu s názvem „Stabilita stavebního práva – iluze, nebo reálný cíl?“, která na konci dubna přivedla ke společnému stolu zástupce veřejné správy, developerů, profesních svazů i dalších odborníků ze stavební praxe. Debata se zaměřila na aktuálně projednávané změny nového stavebního zákona (NSZ) a jejich očekávané dopady.

5.5.2026
Novinky

EU261 in the Age of the Hormuz Blockade: How Airlines Can Protect Themselves Before the Crisis Peaks

EU261 in the Age of the Hormuz Blockade: How Airlines Can Protect Themselves Before the Crisis Peaks

EU261 in the Age of the Hormuz Blockade: How Airlines Can Protect Themselves Beforethe Crisis Peaks