Ručení za DPH

Ručení za DPH - odklad aplikace
Generální finanční ředitelství („GFŘ“) zveřejnilo na webových stránkách Finanční správy informaci, že zatím nebude vyzývat příjemce zdanitelného plnění k úhradě DPH neodvedené jeho poskytovatelem z titulu úhrady za dané plnění na bankovní účet, který není zveřejněný v příslušném registru. Správci daně začnou vyzývat plátce, u kterých ručení ze zákona z výše uvedeného titulu vznikne, až po 1. lednu 2014.
V této souvislosti připomeňme, že původně mělo být ručení z titulu úhrady na nezveřejněný bankovní účet uplatňováno již od 1. dubna 2013.
Ostatních titulů ručení se zmíněná informace netýká a příjemci zdanitelných plnění tak musí být nadále ostražití.
Ručení za DPH - úhrady ve zvláštních případech
GFŘ zveřejnilo na webových stránkách Finanční správy informaci, která se týká situací, kdy ve specifických případech není možno dodržet zákonnou podmínku úhrady úplaty za zdanitelné plnění za účet poskytovatele zdanitelného plnění, který je příslušným způsobem zveřejněn správcem daně. Jedná se zejména o případy, kdy poskytovatel zdanitelného plnění využívá služeb faktoringových společností či jiných subjektů zabývajících se správou, příp. vymáháním pohledávek. Dále jde o případy, kdy je úhrada plnění poskytována nepřímo např. přes notářskou či advokátní úschovu nebo je poskytována na vázaný účet.
GFŘ v informaci uvádí podmínky, za kterých nebude ve výše uvedených případech aplikovat institut ručení. Tou hlavní podmínkou je průkazné doložení celá transakční stopy platby za dotčené zdanitelné plnění, tj. od příjemce zdanitelného plnění přes třetí subjekt až ke zveřejněnému účtu poskytovatele zdanitelného plnění.
Informace GFŘ dále obsahuje podmínky, za kterých nebudou správci daně ručení za nezaplacenou DPH aplikovat v případech úhrad platební kartou, plateb v exekučním řízení a insolvenci a v případech sdružení a skupiny pro účely DPH.
Další články
Aktivní prostředky protidronové ochrany potřebují širší oporu v právu
Do systému VeKLEP přibyl 21. července 2026 velmi zajímavý legislativní materiál. Jde o vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony s cílem posílit odolnost subjektů kritické infrastruktury proti bezpilotním systémům. Návrh zpracovalo Ministerstvo vnitra a zahrnuje návrh novely zákona o civilním letectví a návrh novely zákona o Polici ČR.
Tomáš Sequens a Dana Jacková o rizicích novely stavebního zákona
Partner KŠB Tomáš Sequens a counsel Dana Jacková poskytli rozhovor odborným portálům Česká justice a Ekonomický deník věnovaný novele stavebního zákona, jejímž cílem je zrychlit a zjednodušit povolování staveb.
KŠB patronem benefičního Velkého finále Smetanovy Litomyšle
Letošní 68. ročník festivalu Smetanova Litomyšl uzavřelo Velké finále – Italská filmová noc, které se uskutečnilo pod patronací naší advokátní kanceláře. Na II. nádvoří litomyšlského zámku zazněly slavné filmové melodie Nina Roty, Luise Enrique Bacalova a Ennia Morriconeho v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera. Koncert živě přenášely ČT art a Český rozhlas Vltava.