26.4.2012
Novinky

Profesor Jan Dědič se stal Patronem českého podnikání

Ocenění Patron českého podnikání 2012 získal profesor Jan Dědič, partner advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík. Odborná veřejnost vyzdvihla především jeho záměr zjednodušit zápisy do obchodního rejstříku i dlouhodobé úsilí o čistotu obchodního práva.

Řád Patron českého podnikání se uděluje v rámci soutěží na podporu malého a středního podnikání Vodafone Firma roku a Era Živnostník roku. Vyhlašovatelem soutěží je deník Hospodářské noviny vydavatelství Economia.

Přímé zápisy do obchodního rejstříku, které by měli být nově oprávněni dělat notáři, umožní založit firmu či změnit jednatele nebo výši základního kapitálu jednodušeji a rychleji než dosud. Díky tomu by se Česká republika měla přiblížit podmínkám, které mají podnikatelé ve vyspělých zemích.

„Šlo spíše o ideový záměr, nikoli věcný ve smyslu legislativních pravidel vlády. Ztotožnilo se s ním ale ministerstvo spravedlnosti, kde nyní vzniká paragrafované znění zákona. Pokud se záměr podaří realizovat v praxi, bude to znamenat odstranění zbytečné bariéry, která protahovala jakékoli zápisy do obchodního rejstříku, i když měly podklad ve veřejné listině. Celý proces by tak mohl být i levnější,“ řekl profesor Dědič.

Jeden z nejvýznamnějších tuzemských expertů na obchodní právo je také spoluautorem nového zákona o obchodních korporacích, který dává vyšší míru volnosti společníkům, jak uspořádat vnitřní právní poměry obchodních společností. Zákon je spolu s novým občanským zákoníkem hlavním stavebním kamenem rekodifikace soukromého práva v Česku, která bude účinná od roku 2014.

Profesor Dědič je kromě jiného autorem novely zákona o přeměnách obchodních společností, která od začátku letošního roku zjednodušuje a zlevňuje firemní transakce, a to jak vnitrostátní, tak i přeshraniční. Podílel se rovněž na přípravě nedávné novely obchodního zákoníku, která upravovala souběh výkonu funkce s pracovním poměrem.

V minulosti získal profesor Dědič řadu dalších ocenění. V soutěži organizované Českou advokátní komorou a společností epravo.cz se například stal Právníkem roku 2006 v kategorii obchodního práva. V anketě Hospodářských novin byl zase v roce 2007 označen za jednoho z pěti nejvlivnějších tuzemských právníků.

 

Další články

8.7.2025
Novinky

Poradenství J&T při vyhotovení dalšího bondového programu - projekt Europacity Berlín

KŠB poskytla právní poradenství svému dlouholetému klientovi, skupině J&T, při vyhotovení dalšího bondového programu ve vztahu k projektu Europacity Berlín. Základní prospekt je již schválen Českou národní bankou a byly připraveny první konečné podmínky pro emisi ve výši 3 mld. Kč. Za KŠB se poradenství podílel Josef Kříž, který byl partnersky veden Martinem Krejčím.
7.7.2025
Novinky

Výjimečná červnová návštěva v KŠB: Gisela Bergmann, kněžna z Lichtenštejnska

Ještě před začátkem letních prázdnin jsme měli tu čest přivítat v naší pražské kanceláři výjimečného hosta – Giselu Bergmann, kněžnu z Lichtenštejnu, generální ředitelku a jednatelku společnosti Industrie- und Finanzkontor Ets., přední lichtenštejnské trustové společnosti s dlouhou tradicí a rozsáhlými zkušenostmi v oblasti ochrany rodinného majetku a hodnot.
20.6.2025
Novinky

KŠB zastupovala prodávajícího při prodeji společnosti mcePharma skupině Brenntag

Tým KŠB ve složení Vlastimil Pihera, Jakub Porod a Dominika Bazalová poskytl právní poradenství prodávajícímu, panu Ivanu Mikešovi, při prodeji 100% akcií ve společnosti mcePharma mezinárodní skupině Brenntag, globálnímu lídrovi v oblasti distribuce chemikálií a přísad.