23.7.2015
Novinky

PŘIPRAVOVANÉ NEBO PROJEDNÁVANÉ ZÁKONY

Zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků; Prokazování původu majetku a majetková přiznání

Zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků

  • V Poslanecké sněmovně je projednávána novela zákona o spotřebních daních zvyšující daňové zatížení tabákových výrobků postupně v průběhu tří následujících let. Zvýšení spotřební daně se bude týkat jak cigaret, tak i doutníků, cigarillos a sypaného tabáku a mělo by mít rovnoměrný dopad na všechny cenové kategorie.

Prokazování původu majetku a majetková přiznání

  • Dne 2. června 2015 předložila vláda Poslanecké sněmovně návrh zákona o změně zákonů v souvislosti s prokazováním původu majetku (Sněmovní tisk 504/0). Tímto zákonem by také mělo dojít ke změnám zákona o daních z příjmů a trestního zákoníku.
  • Návrh zákona má za cíl m.j. budoucí efektivnější využití stávajících institutů daňového a trestního práva. Zároveň stanoví nová (speciální) pravidla za účelem odhalení zatajených či nezdaněných příjmů poplatníka a jejich následného zdanění. Nová právní úprava by měla dát správcům daně dostatečně účinné nástroje k prokázání existence těchto příjmů a jejich následnému zdanění, zejména pokud daňový subjekt nespolupracuje se správcem daně.
  • Mezi stávající mechanismy, které již slouží prokazování původu majetku, aniž by byly návrhem zákona měněny, patří:

a)  stavění lhůty pro stanovení daně  v případě trestního stíhání pro trestný čin související s určitou daní  – nové ustanovení účinné od od 1. ledna 2015;

b)  oznámení o většině příjmů fyzických osob osvobozených od daně za rok 2015, pokud přesáhnou jednotlivě 5 mil. Kč;

c)  změna právní úpravy daňových trestných činů a prolomení lhůty pro stanovení daně při pravomocném odsouzení za daňový trestný čin,

d)  ustanovení zákona o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů.

  • Mechanismy, které by měly být pro účely koncepce prokazování původu majetku využity v upravené (speciální) podobě, patří:

a)   stanovení daně podle pomůcek podle daňového řádu a zákona o daních z příjmů;

b)  prohlášení o majetku podle daňového řádu a zákona o daních z příjmů;

c)  trestný čin porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o  majetku podle trestního zákoníku.

Projednávání návrhu bylo v prvním čtení dne 19. 6. 2015 přerušeno.

V této souvislosti odkazujeme také na poslanecký návrh zákona o majetkovém přiznání z roku 2014, který upravuje podmínky a postup při podávání přihlášení a přiznání majetku a jejich využívání pro účely daně z příjmů fyzických a právnických osob, včetně příslušných sankcí. Jeho účelem je dle důvodové zprávy omezit daňové úniky, popřípadě jim zcela zamezit. Poslanecká sněmovna v únoru 2015 projednávání tohoto návrhu přerušila a odročila do doby předložení vládního návrhu (k čemuž zatím nedošlo).

Další články

15.5.2026
Novinky

KŠB podpořila letošní SVOČ na Právnické fakultě UK

Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík se letos stala partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.

Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík se letos stala partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.

6.5.2026
Nemovitosti a stavebnictví

Je stabilita stavebního práva reálným cílem?

Advokátní kancelář KŠB byla odborným garantem diskuse legalwebu s názvem „Stabilita stavebního práva – iluze, nebo reálný cíl?“, která na konci dubna přivedla ke společnému stolu zástupce veřejné správy, developerů, profesních svazů i dalších odborníků ze stavební praxe. Debata se zaměřila na aktuálně projednávané změny nového stavebního zákona (NSZ) a jejich očekávané dopady.

Advokátní kancelář KŠB byla odborným garantem diskuse legalwebu s názvem „Stabilita stavebního práva – iluze, nebo reálný cíl?“, která na konci dubna přivedla ke společnému stolu zástupce veřejné správy, developerů, profesních svazů i dalších odborníků ze stavební praxe. Debata se zaměřila na aktuálně projednávané změny nového stavebního zákona (NSZ) a jejich očekávané dopady.

5.5.2026
Novinky

EU261 in the Age of the Hormuz Blockade: How Airlines Can Protect Themselves Before the Crisis Peaks

EU261 in the Age of the Hormuz Blockade: How Airlines Can Protect Themselves Before the Crisis Peaks

EU261 in the Age of the Hormuz Blockade: How Airlines Can Protect Themselves Beforethe Crisis Peaks