23.11.2004
No items found.

Povinnost loajality členských států

Rozsudek Evropského soudního dvora ve věci Evropská komise v. Itálie (C-82/03) ze dne 13. července 2004

Tímto rozhodnutím Evropský soudní dvůr (dále jen „ESD“) potvrdil svoji předcházející rozhodovací praxi ve vztahu k článku 10 Smlouvy ES, zejména rozsudek ve věci Evropská komise v. Řecko (192/84) a Evropská komise v. Lucembursko (C-478/001). Dle článku 10 Smlouvy ES jsou členské státy povinny přijmout veškerá vhodná obecná i zvláštní opatření k plnění závazků, které vyplývají z této Smlouvy nebo jsou důsledkem činnost orgánů ES. Podle názoru ESD článek 10 zakotvuje povinnost členských států v dobré víře spolupracovat v Evropskou komisí v případě, že jim tato pokládá v souladu s článkem 226 Smlouvy ES otázky, a poskytnout jí za tímto účelem požadované informace.

V roce 2000 byla Evropské komisi doručena stížnost týkající se aplikace Směrnice Rady č. 89/655/EHS ze dne 30. listopadu 1989 (o minimálních zdravotních a bezpečnostních požadavcích na pracovní zařazení) v italském vnitrostátním právu.

Evropská komise se následně v srpnu 2000 obrátila na italské úřady se žádostí o poskytnutí informací vztahujících se k záležitosti ve stížnosti uvedené, a to za účelem podrobnějšího přezkoumání věci. Italské úřady však na tuto neodpověděly ani na tuto žádost, ani na žádost následující, kterou jim Evropská komise zaslala v březnu 2001.

Evropská komise dospěla k závěru, že italské úřady tím, že nereagovaly na její výzvy, porušily svoji povinnost poskytnout jí přirozenou spolupráci v souladu s článkem 10 Smlouvy ES, a následně zahájila postup dle článku 226 Smlouvy ES. Poté, co Italské republice zaslala oficiální výzvu k předložení vyjádření (článek 226 odst. 1 Smlouvy ES) vydala Evropská komise odůvodněné stanovisko ve věci, v němž vyzvala italské úřady k přijetí potřebných opatření za účelem splnění bezpečnostních požadavků ve smyslu Směrnice, a to ve lhůtě dvou měsíců. Jelikož ani tentokrát italské úřady na odůvodněné stanovisko neodpověděly, tedy nevyhověly stanovisku Evropské komise ve stanovené lhůtě, Evropská komise na Italskou republiku podala v únoru 2003 žalobu pro neplnění povinností ve smyslu článku 226 Smlouvy ES.

Italská republika argumentovala tím, že skutečnost, že výzva Evropské komise neobsahovala konkrétní informace o názvu a umístění předmětného zařízení, je z jejich pohledu nutné považovat za objektivní překážku, neboť tak nemohly identifikovat orgán zodpovědný za uskutečnění průzkumu a poskytnutí požadované informace. ESD nicméně rozhodl, že místo, které bylo předmětem stížnosti, bylo dostatečně určené v dopisech, které Evropská komise Itálii zaslala před počátkem sporu, a konstatoval, že Italská republika porušila svoji povinnost loajality stanovenou v článku 10 Smlouvy ES.

Další články

20.6.2025
Novinky

KŠB zastupovala prodávajícího při prodeji společnosti mcePharma skupině Brenntag

Tým KŠB ve složení Vlastimil Pihera, Jakub Porod a Dominika Bazalová poskytl právní poradenství prodávajícímu, panu Ivanu Mikešovi, při prodeji 100% akcií ve společnosti mcePharma mezinárodní skupině Brenntag, globálnímu lídrovi v oblasti distribuce chemikálií a přísad.
18.6.2025
Novinky

KŠB poskytla právní poradenství při prodeji ARETE Park Rokycany II fondu REICO LONG LEASE

Jiří Horník, Jakub Porod a Yelizaveta Volodina asistovali skupině ARETE při prodeji prémiového logistického areálu ARETE Park Rokycany II. Kupujícím je fond REICO LONG LEASE, spravovaný společností REICO Erste Asset Management. Fond investuje převážně do logistických, průmyslových, maloobchodních, kancelářských a ostatních komerčních nemovitostí zejména v regionu střední Evropy.
17.6.2025
Novinky

KŠB a Smetanova Litomyšl – partnerství s přesahem

Minulý víkend jsme jako partneři festivalu Smetanova Litomyšl měli tu čest zúčastnit se slavnostního zahajovacího koncertu 67. ročníku festivalu s Českou filharmonií pod taktovkou Jakuba Hrůši a s výjimečnou norskou houslistkou Vilde Frang.