15.7.2009
Novinky

Nová koncepce podpory výzkumu a vývoje

Pod č. 110/2009 Sb. byl novelizován zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků. Nová úprava představuje dosti zásadní a rozsáhlou koncepční změnu a tvoří součást vládou schválené reformy systému výzkumu, vývoje a inovací s cílem posílit efektivnost využívání veřejných prostředků v této oblasti. Předmět  úpravy zákona se rozšiřuje o inovace. Poskytování podpory by se mělo obecně zjednodušit; dochází k omezení počtu poskytovatelů, takže již nadále nepůjde o všechny resorty. Předpokládá se rovněž usnadnění přístupu k čerpání prostředků ze strukturálních fondů a rámcových programů EU.

V oblasti účelové podpory, která se především týká fyzických či právnických osob jako uchazečů o podporu či uživatelů podpory, upozorňujeme zejména na tyto změny:

Běžící projekty budou dokončeny u stávajících poskytovatelů.

Od roku 2010 bude podpora nových projektů základního výzkumu poskytována pouze prostřednictvím Grantové agentury ČR.

Pro oblast aplikovaného výzkumu se nově zřizuje Technologická agentura ČR jako meziresortní a zastřešující orgán; poskytování podpory výzkumu, vývoje a inovací zahájí od roku 2011.

Novela posiluje ochranu duševního vlastnictví a průmyslových práv a zlepšuje prostředí pro uplatnění výsledků výzkumu a inovací.

Účinnost změn nastává dnem 1. 7. t. r.

Další články

26.5.2026
Novinky

Shortlist Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026

KŠB a partner Pavel Dejl byli zařazeni na shortlist prestižních Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026. Pavel v kategorii Czech Republic Lawyer of the Year a kancelář pak v kategorii Dispute Resolution Firm of the Year.

KŠB a partner Pavel Dejl byli zařazeni na shortlist prestižních Legal 500 Central & Eastern Europe Awards 2026. Pavel v kategorii Czech Republic Lawyer of the Year a kancelář pak v kategorii Dispute Resolution Firm of the Year.

25.5.2026
Spory

KŠB dosáhla významného úspěchu v jednom z mimořádně sledovaných řízení týkajících se přezkumu přiměřenosti protiplnění při vytěsnění minoritních akcionářů (squeeze-outu).

Městský soud v Praze v prvním stupni zamítl žaloby bývalých minoritních akcionářů společnosti PFNonwovens a.s., kteří zpochybňovali přiměřenost protiplnění vyplaceného při squeeze-outu realizovaném v březnu 2021 a domáhali se jeho navýšení až na dvojnásobek.

Městský soud v Praze v prvním stupni zamítl žaloby bývalých minoritních akcionářů společnosti PFNonwovens a.s., kteří zpochybňovali přiměřenost protiplnění vyplaceného při squeeze-outu realizovaném v březnu 2021 a domáhali se jeho navýšení až na dvojnásobek.

15.5.2026
Novinky

KŠB podpořila letošní SVOČ na Právnické fakultě UK

Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík se letos stala partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.

Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík se letos stala partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) pořádané Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.