20.11.2008
Publikace

K prekluzi v daňovém právu. Daňový expert, č. 5/2008

Václav Pátek publikoval v odborném daňovém časopisu Daňový expert článek na téma prekluze v daňovém právu v návaznosti na rozhodnutí rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu.

Anotace k článku

Nejvyšší správní soud je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů ve správním soudnictví a poskytuje ochranu veřejným subjektivním právům fyzických a právnických osob. K zajištění jednoty rozhodovací činnosti Nejvyššího správního soudu pak může rozšířený senát tohoto soudu přijímat zásadní usnesení. Koncem roku 2007 se rozšířený senát Nejvyššího správního soudu v rámci sjednocování rozhodovací činnosti vyjadřoval k výkladu prekluzívních lhůt v daňové oblasti. Podle rozhodnutí 9 Afs 86/2007-161 Nejvyššího správního soudu se k vyměření daně po uplynutí prekluzívní lhůty bude přihlížet jen na základě námitky podané daňovým subjektem. Článek podrobně analyzuje dotčené rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a poměrně kriticky se staví k závěrům učiněným soudem. Autor dále rozebírá pojmy nicotnost a neplatnost v daňovém právu a kriticky porovnává přijaté závěry Nejvyššího správního soudu se závěry Ústavního soudu k možnostem podat námitku na uplynutí prekluzívní lhůty a v jejím důsledku nezákonném doměření daňové povinnosti.

Další články

5.8.2025
Novinky

Právní poradenství japonské skupině Ushio při akvizici divize společnosti ams-OSRAM

Tým KŠB pod vedením partnerky Dagmar Dubecké a advokátky Jany Guričové poskytl právní poradenství japonské společnosti Ushio Inc., světovému lídrovi v oblasti polovodičových technologií a speciálních osvětlení pro automobilový a průmyslový sektor, při akvizici segmentu „Entertainment & Industrial Lamps“ od rakouské skupiny ams-OSRAM Group, s více než stoletou historií.
28.7.2025
Novinky

Zakončení Smetanovy Litomyšle ve znamení hudby a pomoci

Letošní ročník festivalu Smetanova Litomyšl uzavřel koncert Velké finále – Americká story, který se konal pod patronací naší kanceláře. Vedle mimořádného hudebního zážitku měl večer i dobročinný rozměr – výtěžek byl věnován na podporu Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové s cílem pomoci mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí na jejich cestě ke vzdělání.
8.7.2025
Novinky

Poradenství J&T při vyhotovení dalšího bondového programu - projekt Europacity Berlín

KŠB poskytla právní poradenství svému dlouholetému klientovi, skupině J&T, při vyhotovení dalšího bondového programu. Tentokrát ve vztahu k projektu Europacity Berlín. Základní prospekt je již schválen Českou národní bankou a byly připraveny první konečné podmínky pro emisi ve výši 3 mld. Kč. Za KŠB se poradenství podílel Josef Kříž, který byl partnersky veden Martinem Krejčím. Schvalovací proces vedl Vlastimil Pihera.