5.3.2025
Novinky

Evropská komise představila legislativní balíčky Omnibus I a II

S návrhem výrazného snížení byrokratické zátěže pro malé a střední podniky při taxonomickém vykazování a reportování o udržitelnosti přišla minulý týden Evropská komise. Shrnula je do legislativních balíčků s názvy Omnibus I a Omnibus II.

Návrhy vzbudily velký ohlas mezi společnostmi. Pokud budou návrhy přijaty, bude až 80% společností, na které měla dopadat povinnost podávat zprávy o udržitelnosti, od této povinnosti osvobozeno.  Ty společnosti, kterým povinnost zůstává zachována, pak získávají delší dobu na její splnění.

Taxonomické vykazování zůstane povinností jen pro velké firmy. Požadavky na prokazování řádné péče v oblasti udržitelnosti v rámci dodavatelského řetězce mají být systematicky zacíleny na přímé obchodní partnery.

V neposlední řadě je navrženo vynětí až 90 % dovozců z mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích.  

U některých vzbuzuje navržená legislativa obavy, že přílišné zjednodušení podkope samotné cíle udržitelnosti, jiní tvrdí, že jde o návrat k prvotnímu účelu ESG a měření uhlíkové stopy, které jsou manažerským nástrojem pro analýzu rizik a příležitostí.  

Důležité je připomenout, že jde zatím jen o návrhy, které bude ještě muset projednat Evropský parlament a Rada. Konečná podoba případných změn se může od návrhů lišit.

Další články

8.8.2025
Novinky

Projektové financování strategického logistického areálu v Nymburku

KŠB poskytla právní poradenství společnosti Facility Develop Group při zajištění dvou samostatných financování poskytnutých Trinity Bank. Prostředky budou využity k rozvoji a rozšíření velkého logistického parku v Nymburku, který má zásadní význam pro infrastrukturu celého středočeského regionu.
5.8.2025
Novinky

Právní poradenství japonské skupině Ushio při akvizici divize společnosti ams-OSRAM

Tým KŠB pod vedením partnerky Dagmar Dubecké a advokátky Jany Guričové poskytl právní poradenství japonské společnosti Ushio Inc., světovému lídrovi v oblasti polovodičových technologií a speciálních osvětlení pro automobilový a průmyslový sektor, při akvizici segmentu „Entertainment & Industrial Lamps“ od rakouské skupiny ams-OSRAM Group, s více než stoletou historií.
28.7.2025
Novinky

Zakončení Smetanovy Litomyšle ve znamení hudby a pomoci

Letošní ročník festivalu Smetanova Litomyšl uzavřel koncert Velké finále – Americká story, který se konal pod patronací naší kanceláře. Vedle mimořádného hudebního zážitku měl večer i dobročinný rozměr – výtěžek byl věnován na podporu Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové s cílem pomoci mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí na jejich cestě ke vzdělání.