25.7.2014
Novinky

Emisní povolenky jako bumerang

V letech 2008 – 2012 byly výrobcům elektřiny přidělovány emisní povolenky v množství stanoveném Národním alokačním plánem. Původně bezproblémová záležitost se však státu může řádně prodražit.

V prvních třech letech II. alokačního období byly všechny povolenky přiděleny bezplatně, v souladu se směrnicí EU, podle které měly být v tomto období povolenky přiděleny bezplatně alespoň ve výši 90%. V roce 2009 započal s ohledem na velkorysé podmínky státní podpory  tzv. solární boom. Příslušnou novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů se však v roce 2009 nepovedlo přijmout, a to přesto, že byla připravena již na podzim tohoto roku. Celý rok 2010 tak byly fotovoltaické elektrárny připojovány dle původních podmínek. Výsledkem byl obrovský nárůst finančních prostředků potřebných pro tyto zdroje. Přestože povolenky s fotovoltaickými elektrárnami vůbec nesouvisí, stát za účelem získání dodatečných finančních zdrojů zavedl darovací daň z povolenek přidělovaných velkým výrobcům elektřiny v letech 2011 a 2012 a tím získal zhruba 7 miliard korun. Ústavní soud následně tuto daň shledal v pořádku, když de facto řekl, že stát ve veřejném zájmu může uložit jakékoli daně a opatření, pokud to ovšem nemá „rdousící účinek“. Krajský soud v Praze nicméně dospěl k názoru, že tato daň je v rozporu s evropským právem. Finanční ředitelství tento rozsudek napadlo kasační stížností, přičemž Nejvyšší správní soud (NSS) věc předložil k posouzení Evropskému soudnímu dvoru (ESD). NSS v usnesení o předložení věci ESD konstatoval, že pokud mají být povolenky přidělovány bezplatně, není možné za jejich přidělení dle jeho předběžného názoru platit. Řízení u ESD může trvat až rok, výsledek bychom tedy mohli znát až v roce 2015. V případě, že ESD potvrdí, že danění bezplatného přidělení povolenek odporuje evropskému právu, NSS potvrdí vydané rozsudky. V takovém případě nelze vyloučit, že stát bude nucen vrátit všechny vybrané daně, a to včetně tučného penále. Výsledkem by tak byl nejen průvan ve státní kase, ale i další úplně zbytečný šrám na pověsti českého státu.

Další články

8.7.2025
Novinky

Poradenství J&T při vyhotovení dalšího bondového programu - projekt Europacity Berlín

KŠB poskytla právní poradenství svému dlouholetému klientovi, skupině J&T, při vyhotovení dalšího bondového programu. Tentokrát ve vztahu k projektu Europacity Berlín. Základní prospekt je již schválen Českou národní bankou a byly připraveny první konečné podmínky pro emisi ve výši 3 mld. Kč. Za KŠB se poradenství podílel Josef Kříž, který byl partnersky veden Martinem Krejčím. Schvalovací proces vedl Vlastimil Pihera.
7.7.2025
Novinky

Výjimečná červnová návštěva v KŠB: Gisela Bergmann, kněžna z Lichtenštejnska

Ještě před začátkem letních prázdnin jsme měli tu čest přivítat v naší pražské kanceláři výjimečného hosta – Giselu Bergmann, kněžnu z Lichtenštejnu, generální ředitelku a jednatelku společnosti Industrie- und Finanzkontor Ets., přední lichtenštejnské trustové společnosti s dlouhou tradicí a rozsáhlými zkušenostmi v oblasti ochrany rodinného majetku a hodnot.
20.6.2025
Novinky

KŠB zastupovala prodávajícího při prodeji společnosti mcePharma skupině Brenntag

Tým KŠB ve složení Vlastimil Pihera, Jakub Porod a Dominika Bazalová poskytl právní poradenství prodávajícímu, panu Ivanu Mikešovi, při prodeji 100% akcií ve společnosti mcePharma mezinárodní skupině Brenntag, globálnímu lídrovi v oblasti distribuce chemikálií a přísad.