30.5.2014
Novinky

Doplňková smlouva o sociálním zabezpečení mezi ČR a USA

Poslanecká sněmovna ČR projednává v prvním čtení Doplňkovou smlouvu pozměňující smlouvu o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými.

Jakmile vstoupí v platnost a nabude účinnosti, bude se Smlouva o sociálním zabezpečení mezi ČR a USA vztahovat i na zdravotní pojištění. Nebude tak docházet k duplicitě plateb tohoto pojištění ze strany amerických občanů, kteří v případě vyslání do ČR k výkonu práce u dceřiných amerických společností musí hradit české zdravotní pojištění, přestože jsou stále účastni amerického systému.

I po přijetí Doplňkové smlouvy bude nadále platit, že:

- OSVČ a neaktivní rodinní příslušníci nebudou mít automaticky zajištěn přístup do veřejného zdravotního pojištění;

- všechny osoby nekryté českým veřejným zdravotním pojištěním budou pro vstup a pobyt na území ČR muset splňovat veškeré zákonné podmínky, včetně podmínek pojištění pro krytí nákladů na zdravotní péči v ČR.

Další články

23.10.2025
Novinky

Kyberbezpečnost nově: tisíce firem čekají nové povinnosti. Iniciativa je plně na podnikateli.

Od 1. listopadu 2025 čeká tisíce firem v České republice napříč různými odvětvími zásadní změna v oblasti kybernetické regulace. Nový zákon o kybernetické bezpečnosti spolu s řadou doprovodných právních předpisů totiž výrazně rozšiřuje okruh subjektů, na které bude dopadat. Cílem regulace je zvýšit odolnost technické infrastruktury vůči kybernetickým hrozbám. Místo úzkého okruhu pouze klíčových institucí se nová pravidla budou vztahovat na široké spektrum firem a organizací, které poskytují tzv. regulované služby. Jde o služby zásadní pro fungování společnosti a státu, jejichž narušení či výpadek by mohly mít negativní dopady na bezpečnost státu, ekonomickou stabilitu a každodenní chod společnosti.
20.10.2025
Novinky

KŠB asistovala při financování projektu MOSAIQ Beroun

KŠB poskytla právní poradenství společnosti Avisum Beroun, členu skupiny Go4Home, v souvislosti s financováním výstavby rezidenčního projektu MOSAIQ Beroun, které zajistila Trinity Bank.
16.10.2025
Novinky

KŠB jako první velká nezávislá advokátní kancelář na českém trhu přináší do své praxe AI platformu Legora jako symbolické spojení českého práva a světové umělé inteligence

KŠB pokračuje ve své tradici být průkopníkem inovací v oblasti právních služeb. Jako první velká nezávislá advokátní kancelář na českém trhu začíná využívat platformu Legora, efektivního pomocníka postaveného na umělé inteligenci, který byl vyvinut speciálně pro právní profesionály. Tento krok posiluje naši dlouhodobou vizi – spojovat vysokou právní odbornost s moderními technologiemi a tím přinášet klientům ještě efektivněji špičkové právní služby.‍