24.7.2008
Novinky

Další změny vyplývající ze zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů

Jak jsme Vás informovali již dříve, na základě zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů  se mění mnoho dosud platných právních norem. Na některé další změny bychom Vás nyní rádi upozornili.

Změna zákona o registračních pokladnách

Součástí zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů je i změna zákona o registračních pokladnách, kterou dochází ke zrušení povinnosti zajistit evidenci plateb prostřednictvím registrační pokladny. Původně měla tato povinnost začít platit od 1. 1. 2008.

Nové osvobození u daně dědické a darovací

Od ledna 2008 se rozšíří osvobození u daně dědické a darovací. Nově bude plně osvobozeno také nabytí majetku děděním a darováním, ke kterému dojde po 31. 12. 2007, i na osoby patřící do II. skupiny (vzdálení příbuzní). V současné době je plně osvobozeno od zdanění jen nabytí majetku děděním a darováním fyzickými osobami patřícími do I. skupiny (manželé, rodiče, děti, vnuci), s výjimkou darování nemovitosti.

Nové osvobození od daně z pozemků

Od počátku příštího roku bude obec moci obecně závaznou vyhláškou osvobodit od daně z pozemků ornou půdu, chmelnice, vinice, ovocné sady a trvalé travní porosty.

Posunutí hranice pro povinnost vést účetnictví

Novela zákona o účetnictví, která byla také schválena v rámci zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů,  stanoví od 1. 1. 2008 fyzickým osobám novou hranici pro vznik povinnosti vést účetnictví. Tato hranice se posune ze současného ročního obratu  15 mil. Kč na 25 mil. Kč.

Další články

26.6.2026
Novinky

Partner KŠB Tomáš Sequens vystoupil na konferenci Právo a životní prostředí

Partner KŠB Tomáš Sequens se zúčastnil konference Právo a životní prostředí, kterou v pražské Truhlárně Karlín uspořádaly Česká justice a Ekonomický deník. Konference přivedla k jednomu stolu zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, odborné veřejnosti i právní praxe, aby diskutovali aktuální výzvy spojené s ochranou životního prostředí, dekarbonizací a regulatorním rámcem pro podnikání.

Partner KŠB Tomáš Sequens se zúčastnil konference Právo a životní prostředí, kterou v pražské Truhlárně Karlín uspořádaly Česká justice a Ekonomický deník. Konference přivedla k jednomu stolu zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, odborné veřejnosti i právní praxe, aby diskutovali aktuální výzvy spojené s ochranou životního prostředí, dekarbonizací a regulatorním rámcem pro podnikání.

18.6.2026
Novinky

Právní podpora Smetanovy Litomyšle pohledem KŠB

Kolegyně Sylvie Sobolová a Jana Guričová poskytly rozhovor legalwebu Jana Januše o právní podpoře Smetanovy Litomyšle, jednoho z nejvýznamnějších hudebních festivalů v České republice.

Kolegyně Sylvie Sobolová a Jana Guričová poskytly rozhovor legalwebu Jana Januše o právní podpoře Smetanovy Litomyšle, jednoho z nejvýznamnějších hudebních festivalů v České republice.

17.6.2026
Novinky

KŠB na vyhlášení výsledků XIX. ročníku Studentské vědecké a odborné činnosti na Právnické fakultě UK

Kocián Šolc Balaštík byla i letos partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Slavnostní vyhlášení výsledků XIX. ročníku soutěže proběhlo 11. června 2026 za účasti studentů, akademiků i partnerů soutěže.

Kocián Šolc Balaštík byla i letos partnerem Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Slavnostní vyhlášení výsledků XIX. ročníku soutěže proběhlo 11. června 2026 za účasti studentů, akademiků i partnerů soutěže.