Home » News » Artikel

Artikel

21. 7. 2017

08:43 Právní pomoc chudším lidem na státní útratu se rozšíří o udílení právních rad, zastupování ve správních řízeních a v řízení před Ústavním soudem. Změní se také mimo jiné zkoušky advokátů a kárná opatření a zavedou se peněžité postihy za neoprávněné poskytování právních služeb, tedy za takzvané vinklaření. Poslaneckou novelu o advokacii, která to předpokládá, dnes schválil Senát. Aby platila, musí ji ještě podepsat prezident. (ČTK)

08:43 Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. (ČTK)

08:42 Dárci krve a kostní dřeně se dočkají vyššího daňového zvýhodnění. Senát dnes hladce schválil novelu zákona o daních z příjmů z pera poslanců TOP 09 a Starostů, která umožní bezúplatným dárcům krve snížit si daňový základ o 3000 korun místo nynějších 2000 korun. Dárci kostní dřeně si budou moci odečíst od daňového základu 20.000 korun. Novelu zákona musí ještě podepsat prezident. (ČTK)

20. 7. 2017

17:00 Senát beze změny schválil nový zákon o náhradách škod způsobených porušením hospodářské soutěže. Zákon v reakci na evropskou směrnici sjednocuje pravidla náhrady škody s ostatními zeměmi EU. Nyní ho dostane k podpisu prezident. Zákon zavádí přesnější a komplexnější pravidla pro případy civilních soudních řízení o náhradách škody. Mimo jiné stanoví, že pokud hospodářskou soutěž omezí společným jednáním více škůdců, pak nahradí tuto škodu společně a nerozdílně. Soud nebude mít právo rozhodnout, že ji nahradí podle své účasti na škodlivém následku. (ČTK)

08:14 Senát vrátil Sněmovně novelu, která má zjednodušit posuzování vlivu stavebních záměrů na životní prostředí (EIA). Doporučil dnes v předloze provést úpravy, které by ji provázaly s nedávno přijatým stavebním zákonem. Poslanci by se novelou měli zabývat zřejmě na zářijové schůzi. Senátoři nepřijali návrh senátorky Jitky Seitlové (za Zelené), aby se kromě neziskových organizací mohly také obce a kraje odvolat proti neuskutečnění takzvaného zjišťovacího řízení u staveb, které by se jich dotýkaly. Senátorka to zdůvodnila tím, že obce nyní musejí kvůli tomu zakládat neziskové organizace. (ČTK)

08:13 Změny v kontrole zpravodajských služeb, zvýšení nemocenské při dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo novelu o vojácích z povolání bude dnes schvalovat Senát. Projednat má také novely o ochraně utajovaných informací a o ochraně hospodářské soutěže. Senátoři se mají zabývat rovněž návrhem mise české armády v Pobaltí. (ČTK)

18. 7. 2017

16:43 Senátní hospodářský výbor dnes hlasy všech přítomných členů doporučil Senátu schválit bez změny novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. Má také zlepšit postavení klientů mobilních operátorů. Minulý týden novelu doporučil schválit i výbor pro územní rozvoj. Pouze ústavně právní výbor ji chce vrátit Sněmovně s pozměňovacím návrhem. Senát bude novelu projednávat na své schůzi, která začne ve středu. (ČTK)

16:42 Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po první bilanční schůzce s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) pochválil lidoveckého kolegu za vytváření plánů a dotačních programů na boj s dopady sucha. Je také rád za program zemědělských diplomatů a za přijetí novel vinařského zákona a zákona o potravinách. Oproti programovému prohlášení vlády se podle předsedy vlády nestihne přijmout zákon, který by zaručil nezcizitelnost státních lesů, a zákon na vytvoření lesnicko-dřevařského fondu. Řekl to novinářům po setkání. (ČTK)

14. 7. 2017

07:59 Podmínky pobytu cizinců v Česku se zpřísní. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu, která také omezí ekonomickou migraci. O prezidentově podpisu dnes ČTK informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Se změnou zákona nesouhlasil Senát a ochránci lidských práv, jimž vadilo mimo jiné zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízení pro migranty, který navrhla vláda. Některá opatření asi senátoři napadnou u Ústavního soudu. (ČTK)

13. 7. 2017

08:16 Práva vlastníků bytů vůči neplatičům příspěvků na správu domů budou zřejmě silnější. Sněmovna dnes chválila zrychleně v prvním čtení senátní předlohu, díky níž by společenství vlastníků jednotek získala přednostní právo na aspoň částečné uhrazení pohledávek po dlužnících při nuceném prodeji jejich bytů. Návrh ještě musejí projednat senátoři a podepsat prezident. Novela předpokládá, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu ve prospěch společenství vlastníků. (ČTK)

12. 7. 2017

16:03 S novým památkovým zákonem vláda ve Sněmovně narazila. Poslanci dnes předlohu zamítli a její legislativní cesta tím skončila. Zákon měl podle ministerstva kultury zefektivnit a zprůhlednit péči o památkový fond. Vystupovalo ale proti němu mnoho kritiků z odborných kruhů. Ve Sněmovně se k předloze sešly desítky pozměňovacích návrhů. Část poslanců předloze vyčítala mimo jiné to, že nepřináší systémové změny a naopak zachovává nynější koncepci a neřeší kritizovanou dvojkolejnost památkové péče. (ČTK)

16:00 Poslanci se možná budou muset znovu zabývat novelou zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Vrácení normy do Sněmovny dnes doporučil senátní výbor pro životní prostředí. Důvodem jsou nesoulady vyplývající z toho, že byl před touto normou přijat stavební zákon, což ministerstvo pro životní prostředí nepředpokládalo. O vrácení zákonu požádal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Pokud s vrácením bude Senát na své červencové schůzi souhlasit, poslanci se zákonem budou pravděpodobně znovu zabývat na zářijové schůzi. (ČTK)

11:36 Poslanci by dnes měli schvalovat návrh nového památkového zákona, od něhož si ministerstvo kultury slibuje zlepšení a zprůhlednění péče o památkový fond. K památkovému zákonu se sešly desítky pozměňovacích návrhů, bude čelit i návrhu na zamítnutí. Garanční kulturní výbor sice zamítnutí zákona plénu nedoporučil, zároveň ale nedal stanovisko, zda by ho měli poslanci schválit, nebo ne. (ČTK)

11:33 Vláda by mohla do konce prázdnin projednat a schválit odkoupení vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy. V září by se pak celý proces výkupu mohl dokončit. Do konce týdne si zástupci kabinetu a majitelů výkrmny ze společnosti AGPI předají cenové nabídky a požadavky. ČTK to dnes řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Záležitost se řeší v takzvaném důvěrném režimu, konkrétní informace ministři nebudou zveřejňovat. (ČTK)

11. 7. 2017

16:00 Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení části zákona o pozemních komunikacích, konkrétně paragrafu, který umožnil při loňské návštěvě čínského prezidenta uzavřít Hradčanské náměstí v Praze, ačkoliv se tam mělo konat ohlášené shromáždění. Návrh na zrušení části zákona loni podala skupina senátorů poté, co se na náměstí nedostali účastníci ohlášeného protestu proti porušování lidských práv v Číně. (ČTK)

Einträge insgesamt: 80 / Angezeigt: 21–40

Chystané daňové změny na Slovensku: Levicová vláda tlačí na pilu

  20. 8. 2012 Link

Řada českých společností, podnikatelů a investorů je aktivní také na Slovensku. Jejich zisky ovlivňuje kromě jiných faktorů i daňové zatížení slovenského podnikatelského sektoru. Po nástupu levicové vlády premiéra Fica v roce 2011 začalo břemeno daňových poplatníků těžknout. Tato politika negativně dopadá především na banky, velké společnosti a majetnější vrstvy obyvatel.

Předžalobní výzva bude povinná. Ocení ji hlavně drobní dlužníci

, ,   30. 7. 2012 Link

Věřitelé, zbystřete. Před podáním žaloby budete muset zaslat dlužníkům výzvu k plnění, pokud si budete chtít nárokovat náklady soudního řízení.

O trestu za trestný čin se bude možné dohodnout

  29. 6. 2012 Link

Čerstvá novela trestního řádu přináší do českého práva od září žádanou novinku. Pokud pachatel méně závažné trestné činnosti uzná svou vinu, bude moci přímo ovlivnit druh a výši uloženého trestu.

Je profese stavebního inspektora za zenitem? Jejich práci oseká novela stavebního zákona

,   27. 6. 2012 Link

Inspektor vydá certifikát a stavebník se pustí do díla. Často i přes oprávněné námitky sousedů. Přesně k tomu by od příštího roku nemělo docházet. Měla by to zakázat novela, o níž by měl příští měsíc hlasovat Senát. Najmout si inspektora na hladké a rychlé zdolání stavebních formalit tak nejspíš přestane dávat smysl.

Vláda projedná zákon zpřísňující pravidla pro farmaceutické firmy i lékaře

,   26. 6. 2012 Link

Už od příštího roku by farmaceutické společnosti mohly být postihovány za to, že platí lékaře za provádění tzv. poregistračních studií. Tyto a další novinky přináší novela zákona o regulaci reklamy a dalších zákonů, kterou bude mít na dnešní schůzi vlády na stole kabinet premiéra Petra Nečase.

Regulace spotřebitelských úvěrů zpřísní, ministerstvo financí chystá novelu

,   8. 6. 2012 Link

Zákaz zajištění nebo splácení spotřebitelských úvěrů směnkami či šeky, přiměřenost zajištění nebo písemná forma smlouvy o zprostředkování spotřebitelském úvěru. To vše obsahuje návrh novely, který by měla brzy projednat vláda. Je v zásadě přínosný, vyvolává však i nejasnosti. Podívejte se na hlavní posuny, které přináší.

Už víte, jaké budete od příštího roku platit daně?

,   21. 5. 2012 Link

O nutnosti šetřit mluví současná vláda pravidelně a dlouho. Přispět k tomuto cíli má i návrh zákona o změně daňových a pojistných zákonů v souvislosti se snižováním schodku veřejných rozpočtů, který bude kabinet Petra Nečase v dohledné době projednávat. Podívejte se, co se chystá na fyzické osoby.

Daňová konsolidace v EU: Co bude největším jablkem sváru mezi členskými zeměmi?

, ,   12. 4. 2012 Link

I v poslední části seriálu se podíváme na novinky, které by přinesla evropská směrnice o konsolidovaném základu daně (CCCTB). Jde hlavně o daňové odpisy a ztráty, rozdělení základu daně ke zdanění v jednotlivých členských státech EU či vztah konsolidující skupiny ke správcům daně.

Nastane konec šikanózních insolvenčních návrhů? Na obzoru je kýžená novela

, ,   11. 4. 2012 Link

Poslanecká sněmovna projednává návrh novely insolvenčního zákona. Ta by měla zabránit v praxi čím dál rozšířenějším šikanózním insolvenčním návrhům, jež podávají věřitelé s úmyslem poškodit a zdiskreditovat své konkurenty.

Schyluje se po letech k daňové konsolidaci v EU?

, ,   13. 3. 2012 Link

Už v půlce dubna by mohl Evropský parlament v prvním čtení projednat ožehavé téma – návrh směrnice týkající se společného konsolidovaného základu daně z příjmů právnických osob. A to i přesto, že proti němu protestuje řada členských zemí EU. Je proto nejvyšší čas se na návrh podívat zblízka.

Volckerovo pravidlo: americké banky čeká od léta těžký život

,   21. 2. 2012 Link

Co budou muset dodržovat banky v USA, až se v létě stane účinné takzvané Volckerovo pravidlo, oddělující retailový byznys od rizikových investic? A proč z nové legislativy není nadšena ani zahraniční konkurence? Odpovědi přináší první díl ze série článků, které důležitou změnu v americké legislativě analyzují.

Mezi elektroodpad přibudou solární panely. Nad způsobem byste žasli

,   30. 1. 2012 Link

Solární panely jsou to samé co televizory, hudební nástroje nebo radiobudíky. I tak se dají vykládat myšlenkové pochody českých zákonodárců ohledně novely zákona o odpadech, ke které by se brzy měla vrátit Poslanecká sněmovna. Zvítězí nakonec zdravý rozum, nebo nekoncepční řešení?

Novelou zákoníku práce krok za krokem: Staronové moderační právo soudu

,   6. 1. 2012 Link

Dvanáctá část seriálu o novele zákoníku práce bude stručná, osvětová a pozitivní. Soudy budou mít opětovnou možnost odpustit zaměstnavatelům alespoň část nároků zaměstnance, pokud došlo ke sporu o trvání pracovního poměru.

Novelou zákoníku práce krok za krokem: Odstupňované odstupné

,   21. 12. 2011 Link

V jedenácté části seriálu o novele zákoníku práce zažijeme mírné uspokojení. Zaměstnavatelé při ukončování pracovních poměrů výpovědí ušetří. Bohužel jen mírně.

Trestní odpovědnost firem: Od ledna po boku ostatních zemí Evropy

,   19. 12. 2011 Link

Poslanecká sněmovna před několika dny přehlasovala veto prezidenta Václava Klause, od ledna tak firmy v Česku budou muset počítat s možností trestního postihu. Na jakých zásadách bude trestní odpovědnost firem založená?

Novelou zákoníku práce krok za krokem: Zákaz výpovědi v ochranné době

,   16. 12. 2011 Link

Desátá část seriálu o novele zákoníku je spíše opakováním již existujících principů. Sice se ruší některé výjimky ze zákazu výpovědi v ochranné době, praktický dopad na činnost zaměstnavatelů ale bude minimální.

Emise dluhopisů budou snadnější

,   15. 12. 2011 Link

Novela zákona o dluhopisech, která je právě v Poslanecké sněmovně, znamená dobré zprávy nejen pro emitenty dluhopisů, ale také pro jejich vlastníky. Naopak obce a kraje čekají přísnější pravidla.

Co ukrývá daňová reforma aneb nová podoba DPH

,   12. 12. 2011 Link

V příštích letech se má snížit limit obratu, po jehož překročení se budou muset nejen podnikatelé registrovat k DPH. Předpokládá to daňová reforma, kterou senátoři vrátili minulý týden do Sněmovny s pozměňovacími návrhy. Snížení limitu z milionu korun na 750 tisíc korun ročně je nerozumný krok, kterým Česko našlápne k růstu šedé ekonomiky.

Novelou zákoníku práce krok za krokem: Nový výpovědní důvod

,   9. 12. 2011 Link

Devátou částí seriálu o novele zákoníku práce protančíme s lehkostí zápasníka sumo: výpověď z důvodu porušení léčebného režimu zaměstnance by mohla být mocným nástrojem v rukou zaměstnavatelů. Využití tohoto výpovědního důvodu v praxi bude ale téměř nemožné.

Rozhodčí smlouvy: nové povinnosti pro podnikatele

,   7. 12. 2011 Link

Ochránit spotřebitele coby slabší smluvní stranu před nástrahami, které současná právní úprava rozhodčího řízení skýtá. Tento cíl má novela zákona o rozhodčím řízení, kterou by měl brzy projednat Senát. Co přesně má spotřebitelům pomoci?

Copyright © 2000 – 2021, Kocián Šolc Balaštík
KŠB Institut | | Web ch

×