Úvod » Novinky a publikace » Články

Články

Právní aktuality

21. 7. 2017

08:43 Právní pomoc chudším lidem na státní útratu se rozšíří o udílení právních rad, zastupování ve správních řízeních a v řízení před Ústavním soudem. Změní se také mimo jiné zkoušky advokátů a kárná opatření a zavedou se peněžité postihy za neoprávněné poskytování právních služeb, tedy za takzvané vinklaření. Poslaneckou novelu o advokacii, která to předpokládá, dnes schválil Senát. Aby platila, musí ji ještě podepsat prezident. (ČTK)

08:43 Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. (ČTK)

08:42 Dárci krve a kostní dřeně se dočkají vyššího daňového zvýhodnění. Senát dnes hladce schválil novelu zákona o daních z příjmů z pera poslanců TOP 09 a Starostů, která umožní bezúplatným dárcům krve snížit si daňový základ o 3000 korun místo nynějších 2000 korun. Dárci kostní dřeně si budou moci odečíst od daňového základu 20.000 korun. Novelu zákona musí ještě podepsat prezident. (ČTK)

20. 7. 2017

17:00 Senát beze změny schválil nový zákon o náhradách škod způsobených porušením hospodářské soutěže. Zákon v reakci na evropskou směrnici sjednocuje pravidla náhrady škody s ostatními zeměmi EU. Nyní ho dostane k podpisu prezident. Zákon zavádí přesnější a komplexnější pravidla pro případy civilních soudních řízení o náhradách škody. Mimo jiné stanoví, že pokud hospodářskou soutěž omezí společným jednáním více škůdců, pak nahradí tuto škodu společně a nerozdílně. Soud nebude mít právo rozhodnout, že ji nahradí podle své účasti na škodlivém následku. (ČTK)

08:14 Senát vrátil Sněmovně novelu, která má zjednodušit posuzování vlivu stavebních záměrů na životní prostředí (EIA). Doporučil dnes v předloze provést úpravy, které by ji provázaly s nedávno přijatým stavebním zákonem. Poslanci by se novelou měli zabývat zřejmě na zářijové schůzi. Senátoři nepřijali návrh senátorky Jitky Seitlové (za Zelené), aby se kromě neziskových organizací mohly také obce a kraje odvolat proti neuskutečnění takzvaného zjišťovacího řízení u staveb, které by se jich dotýkaly. Senátorka to zdůvodnila tím, že obce nyní musejí kvůli tomu zakládat neziskové organizace. (ČTK)

08:13 Změny v kontrole zpravodajských služeb, zvýšení nemocenské při dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo novelu o vojácích z povolání bude dnes schvalovat Senát. Projednat má také novely o ochraně utajovaných informací a o ochraně hospodářské soutěže. Senátoři se mají zabývat rovněž návrhem mise české armády v Pobaltí. (ČTK)

18. 7. 2017

16:43 Senátní hospodářský výbor dnes hlasy všech přítomných členů doporučil Senátu schválit bez změny novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. Má také zlepšit postavení klientů mobilních operátorů. Minulý týden novelu doporučil schválit i výbor pro územní rozvoj. Pouze ústavně právní výbor ji chce vrátit Sněmovně s pozměňovacím návrhem. Senát bude novelu projednávat na své schůzi, která začne ve středu. (ČTK)

16:42 Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po první bilanční schůzce s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) pochválil lidoveckého kolegu za vytváření plánů a dotačních programů na boj s dopady sucha. Je také rád za program zemědělských diplomatů a za přijetí novel vinařského zákona a zákona o potravinách. Oproti programovému prohlášení vlády se podle předsedy vlády nestihne přijmout zákon, který by zaručil nezcizitelnost státních lesů, a zákon na vytvoření lesnicko-dřevařského fondu. Řekl to novinářům po setkání. (ČTK)

14. 7. 2017

07:59 Podmínky pobytu cizinců v Česku se zpřísní. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu, která také omezí ekonomickou migraci. O prezidentově podpisu dnes ČTK informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Se změnou zákona nesouhlasil Senát a ochránci lidských práv, jimž vadilo mimo jiné zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízení pro migranty, který navrhla vláda. Některá opatření asi senátoři napadnou u Ústavního soudu. (ČTK)

13. 7. 2017

08:16 Práva vlastníků bytů vůči neplatičům příspěvků na správu domů budou zřejmě silnější. Sněmovna dnes chválila zrychleně v prvním čtení senátní předlohu, díky níž by společenství vlastníků jednotek získala přednostní právo na aspoň částečné uhrazení pohledávek po dlužnících při nuceném prodeji jejich bytů. Návrh ještě musejí projednat senátoři a podepsat prezident. Novela předpokládá, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu ve prospěch společenství vlastníků. (ČTK)

12. 7. 2017

16:03 S novým památkovým zákonem vláda ve Sněmovně narazila. Poslanci dnes předlohu zamítli a její legislativní cesta tím skončila. Zákon měl podle ministerstva kultury zefektivnit a zprůhlednit péči o památkový fond. Vystupovalo ale proti němu mnoho kritiků z odborných kruhů. Ve Sněmovně se k předloze sešly desítky pozměňovacích návrhů. Část poslanců předloze vyčítala mimo jiné to, že nepřináší systémové změny a naopak zachovává nynější koncepci a neřeší kritizovanou dvojkolejnost památkové péče. (ČTK)

16:00 Poslanci se možná budou muset znovu zabývat novelou zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Vrácení normy do Sněmovny dnes doporučil senátní výbor pro životní prostředí. Důvodem jsou nesoulady vyplývající z toho, že byl před touto normou přijat stavební zákon, což ministerstvo pro životní prostředí nepředpokládalo. O vrácení zákonu požádal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Pokud s vrácením bude Senát na své červencové schůzi souhlasit, poslanci se zákonem budou pravděpodobně znovu zabývat na zářijové schůzi. (ČTK)

11:36 Poslanci by dnes měli schvalovat návrh nového památkového zákona, od něhož si ministerstvo kultury slibuje zlepšení a zprůhlednění péče o památkový fond. K památkovému zákonu se sešly desítky pozměňovacích návrhů, bude čelit i návrhu na zamítnutí. Garanční kulturní výbor sice zamítnutí zákona plénu nedoporučil, zároveň ale nedal stanovisko, zda by ho měli poslanci schválit, nebo ne. (ČTK)

11:33 Vláda by mohla do konce prázdnin projednat a schválit odkoupení vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy. V září by se pak celý proces výkupu mohl dokončit. Do konce týdne si zástupci kabinetu a majitelů výkrmny ze společnosti AGPI předají cenové nabídky a požadavky. ČTK to dnes řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Záležitost se řeší v takzvaném důvěrném režimu, konkrétní informace ministři nebudou zveřejňovat. (ČTK)

11. 7. 2017

16:00 Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení části zákona o pozemních komunikacích, konkrétně paragrafu, který umožnil při loňské návštěvě čínského prezidenta uzavřít Hradčanské náměstí v Praze, ačkoliv se tam mělo konat ohlášené shromáždění. Návrh na zrušení části zákona loni podala skupina senátorů poté, co se na náměstí nedostali účastníci ohlášeného protestu proti porušování lidských práv v Číně. (ČTK)

Záznamů celkem: 66 / Zobrazeno: 21–40

Jednočlenné společnosti se brzy utrhnou ze řetězů. Sláva!

Firmy, Zákony   21. 5. 2013 Link

Ve volném rekodifikačním seriálu o obchodních korporacích se dnes zastavíme u právní úpravy společností s jediným společníkem nebo akcionářem, u tzv. jednočlenných společností. Jak už asi někteří tuší, od příštího roku díky novému zákonu o obchodních korporacích nastanou příjemné změny, které přivítá selský rozum.

Střet zájmů po roce 2014: Informovat a zase informovat

Firmy, Zákony   16. 5. 2013 Link

Rekodifikační seriál o novém zákoně o obchodních korporacích dnes pokračuje přehledem změn právní úpravy střetu zájmů, a to ve vztahu k jednatelům s.r.o. a členům představenstva a.s. Novinky oproti dnešku jsou nemalé. A měli by si je s předstihem nastudovat i prokuristé.

Neplatnost v pracovním právu dnes a v roce 2014: Zrodí se z chaosu řád?

Firmy, Zákony   14. 5. 2013 Link

Neplatnost právního úkonu je sice teoretická konstrukce, ovšem s reálnými důsledky. Dopadá na právní úkony a uplatňuje se výlučně ve sféře práva. Kdy bude právní úkon neplatný, závisí na různých okolnostech, protože podmínky neplatnosti se v čase a v určité oblasti právních vztahů mohou měnit. V pracovním právu je dnes konstrukce neplatnosti právních úkonů nejasná a pro praxi nevhodná. Zákoník práce by ale měl být s ohledem na nový občanský zákoník novelizován. Můžeme alespoň doufat, že rekodifikace soukromého práva přinese v roce 2014 obrat k lepšímu?

Rok 2014 přinese změny i pro komanditní a veřejné obchodní společnosti

Firmy, Zákony   6. 5. 2013 Link

Zákon o obchodních korporacích přinese novinky i takzvaným osobním společnostem. Užitečné informace pro společníky v.o.s. a k. s., stejně jako jejich obchodní partnery, shrnuje profesor Jan Dědič, jeden z autorů nového zákona, který bude účinný od roku 2014.

Katastr nemovitostí po roce 2014: Vlastníci budou muset hlídat svůj majetek aktivněji

Firmy, Zákony   17. 4. 2013 Link

Loni v létě schválila vláda návrh nového katastrálního zákona. Důvodem pro zbrusu novou právní úpravu katastrů je přijetí nového občanského zákoníku, který má být účinný od roku 2014 a který i v oblasti nemovitostí přináší klíčové změny.

Víte, co je „výprosa“? Od příštího roku se to bude hodit

Zákony   15. 4. 2013 Link

Malý kvíz na úvod: Za (a) to může být nejnovější film Jana Hřebejka. Za (b) to jsou drobné zbytky, které zůstanou v sítu po prosívání. Za (c) se jedná o bezplatné vypůjčení věci, u které není stanovena doba užívání. Ano, (c) je správně.

Ze zahraničních komor budou moci být po roce 2014 spolky

Firmy, Zákony   9. 4. 2013 Link

Zahraniční obchodní komory jsou oblíbenou platformou pro setkávání podnikatelů a navazování obchodních kontaktů. V českém právním řádu ale nejsou středobodem zájmu. Dodnes je upravuje zákon z počátku osmdesátých let, který jim věnuje pouhé tři paragrafy. Nový občanský zákoník na ně ale nezapomněl a od 1. 1. 2014 se může stát, že komora, jejímž jste členem, už nadále komorou nebude.

Rodinný závod: vyřizování účtů s příbuznými po novém

Firmy, Zákony   19. 3. 2013 Link

Nový občanský zákoník (NOZ) zavádí pro český právní řád novinku, tzv. rodinný závod. Co z toho pro členy rodiny fakticky vyplývá a jak se odlišuje od dnešního podniku, se dozvíte v tomto článku.

Konec smluvních pokut u nájmů v Česku

Zákony, Finance a trhy   18. 3. 2013 Link

Už od příštího roku si pronajímatel nebude moci ve smlouvě s nájemcem bytu či domu sjednat smluvní pokutu. Totéž bude platit i o klauzulích ukládajících nájemci bytu či domu povinnosti „zjevně nepřiměřené“ konkrétním okolnostem. Původ těchto změn, které se dotknou i dříve uzavřených smluv, hledejme v novém občanském zákoníku, konkrétně v nenápadném ustanovení § 2239.

Staronová licenční smlouva po rekodifikaci

Firmy, Zákony   7. 3. 2013 Link

Třicet dva paragrafů a žádné podstatné změny. To je stručná charakteristika licenční smlouvy po rekodifikaci. Přesto stojí za to si její úpravu připomenout.

Tak sa radšej vráťme

Firmy, Zákony   19. 2. 2013 Link

Už přes týden jsme svědky různých polemik na téma rekodifikace. Objevují se více či méně zasvěcené a angažované prezentace podporující či odmítající její odložení. Do debaty nyní přispěl i Petr Kasík, partner advokátní kanceláře KŠB.

Odložení rekodifikace ohrožuje vizi Česka coby fondového centra

Zákony, Finance a trhy   13. 2. 2013 Link

V polovině letošního roku by měl nabýt účinnosti návrh zákona o investičních fondech a investičních společnostech z dílny ministerstva financí, který přináší jednu z největších revolucí na českém kapitálovém trhu. Leč převratných změn, které měly z ČR udělat atraktivní místo pro rizikový kapitál, se možná vůbec nedočkáme.

Akciové společnosti čekají povinné internetové stránky

Firmy, Zákony   31. 1. 2013 Link

Zákon o obchodních korporacích (ZOK), který je součástí rekodifikace soukromého práva, zavádí od příštího roku řadu změn. Jednou z nich jsou i povinné webové stránky pro „akciovky“. Vše důležité k této nové povinnosti přinášíme v tomto článku.

Co čeká (nejen) občanská sdružení za necelý rok?

Firmy, Zákony   15. 1. 2013 Link

Nový občanský zákoník (NOZ), který nabude účinnosti 1. 1. 2014, upravuje pouze tři formy právnických osob. A to korporace, fundace a ústavy. To přináší hned několik otázek. Co jsou ústavy, které dnešní terminologie obchodního ani občanského práva nezná? Co bude s právnickými osobami ve stávajících formách, které v NOZ nejsou? Bude možné i nadále založit občanské sdružení? Základní řešení se dozvíte v tomto článku.

Rekodifikace: Jaká je „architektura“ doprovodných zákonů?

Firmy, Zákony   14. 1. 2013 Link

Má-li za necelý rok nabýt účinnosti rekodifikace soukromého práva, je třeba k jejímu hladkému uvedení v život přijmout řadu právních předpisů. Jinak by mohly nastat jen obtížně řešitelné (ba někdy i neřešitelné) právní situace. Těm má zabránit tzv. doprovodná legislativa. Chystané zákony popisuje profesor Jan Dědič, jeden ze spoluautorů rekodifikace.

Co se stane s vaší společností po roce 2014?

Firmy, Zákony   18. 12. 2012 Link

Nový zákon o korporacích (ZOK), který má být účinný od přespříštího roku, chystá mnoho změn v úpravě společností. Je ale důležité uvědomit si, co se stane se společnostmi, které vznikly před nabytím jeho účinnosti. ZOK tuto otázku upravuje, není však jisté, jaké dopady mohou jeho ustanovení mít.

Společnosti s ručením omezeným se od roku 2014 budou moci řetězit

Firmy, Zákony   5. 12. 2012 Link

Nový zákon o obchodních korporacích (ZOK) chce mimo jiné zmírnit přílišnou regulaci podnikání. Příkladem může být na první pohled bezvýznamná změna týkající se takzvaného zákazu řetězení s.r.o., který se zdál být při přijímání starého obchodního zákoníku logický. Praxe však časem ukázala, že místo užitku takové opatření způsobuje spíš jen problémy.

Podíly v s.r.o.: V roce 2014 nastane revoluce

Firmy, Zákony   28. 11. 2012 Link

Nový zákon o korporacích (ZOK) chystá u společností s ručením omezeným velké změny v koncepci obchodních podílů, jak je známe dnes. Ve společnosti bude možné mít více podílů různého druhu. S každým druhem budou moci být spojena odlišná práva a povinnosti. Navíc podíly budou předmětem vlastnictví. Co může tento převrat, směřující k větší konkurenceschopnosti českých eseroček na evropském poli, znamenat?

Změny od 2014: Nevznikne-li společenství vlastníků, nebude zapsán převod bytu do katastru

Firmy, Zákony   21. 11. 2012 Link

Jste developer, který po roce 2014 hodlá převádět jednotky v bytovém projektu do osobního vlastnictví? Nebo se střednědobě ohlížíte po nových nebytových prostorách pro podnikání či zvažujete koupi bytu? Pak by Vás rozhodně mělo zajímat, jaké novinky přinese rekodifikace do převodů jednotek. Změna bude radikální a pro váhavé vlastníky nepříjemná.

Nájem nebytových prostor: Chystá se možnost zápisu do katastru i námitky proti výpovědi

Firmy, Zákony   14. 11. 2012 Link

Nájem nebytových prostor je každodenní věc. Ať už třeba společnost sídlí v pronajaté kanceláři, někdo pronajímá sousedovi garáž, nebo má zboží v cizím skladu, ve všech těchto případech budou mít dotyční nejspíš uzavřenou smlouvu o nájmu nebytových prostor. Jaké změny od roku 2014 přinese nový občanský zákoník?

Copyright © 2000 – 2021, Kocián Šolc Balaštík
KŠB Institut | | Web ch

×