Advokát KŠB Tomáš Sequens pro Hospodářské noviny o energetických průkazech06/05/13 / Zprávy

V nedávném rozhovoru pro ekonomický deník Hospodářské noviny vysvětlil advokát KŠB Tomáš Sequens, jaká je aktuální situace ohledně takzvaných energetických průkazů.

Průkazy zavedla od letošního ledna novela zákona o hospodaření energií coby nástroj, který by měl popisovat, jaká je energetická náročnost určité budovy. Vlastníci nemovitostí by je měli předávat zájemcům o koupi či pronájem. Ministerstvo průmyslu a obchodu však již avizovalo zájem pravidla zmírnit.

Podle Tomáše Sequense je ovšem rozdíl mezi současným platným a účinným zákonem, který s energetickými průkazy počítá, a zatím nezávazným plánem ministerstva, jehož se vlastníci nemovitostí nemohou dovolávat.

Stejně tak není možné stanovit si ve smlouvě o nájmu či koupi nemovitostí, že průkaz není třeba předložit. „To vůbec nepomůže a nikomu bych to nedoporučoval. Dát si něco do smlouvy neznamená, že díky tomu nemusím plnit zákonem stanovenou povinnost,“ uvedl Tomáš Sequens.

Nápad, že by se energetické průkazy jednoduše nahrazovaly fakturami za energii, je podle něho diskutabilní, neboť oba postupy nemají stejnou vypovídací hodnotu. „Roli hraje třeba i to, jestli v domě bydlí jeden člověk, nebo rodina s malými dětmi, kvůli kterým od rána do večera běží pračka a sušička. Faktury za energie zkrátka nemohou zcela nahradit to, co o budově řeknou energetické průkazy.“

Plné znění rozhovoru si můžete přečíst zde.