Na návrh KŠB vydal Krajský soud v Hradci Králové dne 10.6.2009 první evropský platební rozkaz01/07/09 / Zprávy

Dne 12.12.2008 nabylo účinnosti nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1896/2006 ze dne 12. prosince 2006, kterým se zavádí řízení o evropském platebním rozkazu. Nařízení je bezprostředně platné ve všech členských státech Evropské unie s výjimkou Dánska a umožňuje věřitelům rychle a účinně vymáhat občanské a obchodní nároky v přeshraničních případech prostřednictvím jednotného postupu, v rámci něhož se využívají standardní formuláře.

Řízení zavedené tímto nařízením slouží jako dodatečný a volitelný prostředek pro žalobce při vymáhání splatných pohledávek v občanských a obchodních věcech s mezinárodním prvkem, který má nadále možnost využít řízení podle vnitrostátního práva, v němž však nelze vydat platební rozkaz do zahraničí. Na evropský platební rozkaz vydaný v jednom členském státě, který se stal vykonatelným, se pro účely výkonu pohlíží tak, jako kdyby byl vydán v členském státě, v němž se o jeho výkon žádá. Jinými slovy výkon evropského platebního rozkazu se řídí právem státu za týchž podmínek, jako výkon rozhodnutí vydaného v tomto státě, a to aniž by mu muselo předcházet zvláštní procesní řízení o jeho uznání.

Řízení o vydání evropského platebního rozkazu je písemné a v co největší míře se zakládá na využití formulářů, které jsou přílohou nařízení. Pokud žalobce splní všechny náležitosti návrhu a jeho nárok se jeví jako opodstatněný, vydá soud obvykle do 30 dnů od podání návrhu evropský platební rozkaz. Žalovaný je oprávněn podat proti evropskému platebnímu rozkazu odpor. Podání odporu rovněž ve lhůtě 30 dnů má za následek ukončení řízení na evropské úrovni a převedení řízení do národního režimu, pokud žalobce výslovně nepožádal, aby v takovém případě bylo řízení skončeno.