Projednávané novely29/12/08 / cata_tax-news

Novela zákona o daních z příjmů; odsunutí schválení dílčí harmonizační novely zákona o DPH a zákona o spotřebních daních; novela devizového zákona

  • Novela zákona o daních z příjmů (ZDP)

10. prosince 2008 schválila Poslanecká sněmovna PČR návrh novely zákona o daních z příjmů včetně některých pozměňovacích návrhů. Následně byla novela zákona schválena Senátem dne 18. prosince 2008 a prezidentem podepsána dne 19. prosince 2008. Poté, co novela ZDP nabude účinnosti, budeme Vás podrobněji informovat o hlavních novelizovaných ustanoveních ZDP. Dále uvádíme některé důležité přijaté pozměňovací návrhy:

1. Účinnost novely ZDP

Z legislativně technických důvodů byla schválena změna účinnosti novely ZDP, a to na den vyhlášení ve Sbírce zákonů. To znamená, že tato novela může nabýt účinnosti i jiný den než 1. ledna 2009, což by mohlo vést k některým výkladovým problémům. Pokud by došlo k jejímu vyhlášení ve Sbírce zákonů do 31. prosince 2008 včetně, nelze vyloučit výkladové problémy, zda se některá ustanovení nemají vztahovat i na daňové povinnosti zdaňovacích období započatých v roce 2008.

2. Osvobození příjmů z převodu podílu v dceřiné společnosti

Poslanci schválili pozměňovací návrh k novele ZDP, který zrušil novelou navrženou výjimku z osvobození příjmů mateřské společnosti z převodu podílu v dceřiné společnosti. Dle bodu 24. novely ZDP mělo být uvedené osvobození zrušeno u příjmů z převodu podílu ve společnosti, jejíž majetek v tržním ocenění měl ke dni předcházejícímu dni převodu podílu tvořit nejméně z 50% nemovitý majetek umístěný na území České republiky v tržním ocenění. Tento bod novely ZDP byl pozměňovacím návrhem zrušen.

Doposud se osvobození příjmů od daně aplikovalo ve vztahu k mateřským společnostem, které jsou daňovými rezidenty EU nebo smluvního státu (a splňují další podmínky stanovené zákonem), pouze u příjmů z převodu podílu v dceřiné společnosti, které plynou jejich stálé provozovně umístněné na území ČR. Novelou byla vypuštěna podmínka stálé provozovny ČR.

3. Pravidla nízké kapitalizace

Poslanci schválená novela ZDP obsahuje mj. nové znění § 25 odst. 1 písm. w), kterým se omezuje uznatelnost finančních nákladů z úvěrů a půjček pro účely stanovení základu daně z příjmů právnických osob (s několika výjimkami), pokud věřitel nebo osoba, která úvěr nebo půjčku zajišťuje, je osobou spojenou ve vztahu k dlužníkovi ve smyslu příslušných ustanovení ZDP, a to z částky, o kterou takovéto úvěry a půjčky převyšují dvojnásobek výše vlastního kapitálu.

Do daňových nákladů se dále nezahrnují finanční náklady v případech, kdy úrok nebo výnos či jejich splatnost závisí plně nebo zčásti na zisku dlužníka a také v případech, kdy závazek z úvěru či půjčky je podřízen jinému závazku.

4. Sazba daně z příjmů fyzických osob a slevy na dani

Novelou se ruší dosud platné snížení sazby daně z příjmů fyzických osob. I v roce 2009 proto bude platit plošná sazba daně z příjmů ve výši 15 %.

Návazně zůstávají v platnosti dosavadní slevy na poplatníka ve výši 24 280 Kč a na manžela či manželku žijící s poplatníkem ve společné domácnosti ve výši 24 840 Kč. Mění se však výše maximálního vlastního ročního příjmu manžela/manželky pro uplatnění slevy a to na 68 000 Kč.

5. Povinné pojistné pro účely stanovení základu daně z příjmů ze závislé činnosti

Nově se stanoví způsob stanovení základu daně u poplatníků daně z příjmů ze závislé činnosti (zaměstnanců) tak, že příjmy ze závislé činnosti se zvyšují o částku tzv. povinného pojistného. Za povinné pojistné se pro účely ZDP považuje částka odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na všeobecné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů podle českých právních předpisů povinen platit zaměstnavatel.

U poplatníků daně z příjmů ze závislé činnosti, u kterých zaměstnavatel povinnost platit povinné pojistné nemá, se při výpočtu základu daně postupuje tak, že se k příjmům ze závislé činnosti připočte částka odpovídající povinnému pojistnému z těchto příjmů.

  • Poslanecká sněmovna odsunula schválení dílčí harmonizační novely zákona o DPH a zákona o spotřebních daních

Poslanecká sněmovna nevyhověla návrhu vlády a odsunula schvalování novely zákona o DPH, podle které má dojít k osvobození zboží od DPH a spotřební daně při jeho dovozu cestujícím ze třetích zemí v hodnotě do 430 EUR. Česká republika tak nesplňuje své závazky z členství v EU. Osoby, které chtějí využít osvobození od DPH a spotřebních daní při dovozu zboží, se tak nemohou spoléhat na český zákon, ale musí se dovolávat přímého účinku Směrnice Rady 2007/74/ES ze dne 20. prosince 2007 o osvobození zboží dováženého osobami cestujícími ze třetích zemí od DPH a spotřební daně. Podle směrnice měly účinky osvobození nastat od 1. prosince 2008 a k tomuto datu měla Česká republika přijmout změnu zákona o DPH a zákona o spotřebních daní.

  • Novela devizového zákona

Poslanecké sněmovně byl předložen návrh novely devizového zákona, podle které by mělo být s účinností od 1. května 2009 umožněno cizincům nabývat nemovitosti v České republice. Podle článku 56 Smlouvy o založení Evropského společenství jsou zakázána všechna omezení volného pohybu kapitálu a plateb, a to jak mezi členskými státy, tak i vůči třetím zemím mimo Evropskou unii. Česká republika si při vstupu do Evropské unie vyjednala dvě přechodná období, která jí umožňují zachovat si určitá omezení v oblasti nabývání tuzemských nemovitostí zahraničními osobami, a to v délce 5 let u objektů vedlejšího bydlení a v délce 7 let u zemědělské půdy a lesů od data vstupu do Evropské unie. 1. května 2009 České republice již uplyne dohodnutá lhůta stanovená pro zachování přechodného období u nabývání objektů vedlejšího bydlení. Omezení v oblasti nabývání zemědělské půdy a lesů by mělo být dle návrhu zachováno.