Zajištění bezpečnosti spotřebitelů – nové pokyny týkající se oznamování nebezpečných výrobků19/06/05 / cata_european-union-news

Pokyny Evropské komise týkající se oznamování nebezpečných spotřebních výrobků výrobci a distributory příslušným orgánům členských států v souladu s článkem 5 odst. 3 Směrnice č. 2001/95/ES (Dokument Evropské komise č. C (2004) 4772/F ze dne 14. prosince 2004)

Členské státy EU měly povinnost implementovat revidovanou Směrnici o obecné bezpečnosti produktů (Směrnice 2001/95/ES, dále jen „Směrnice“) do 15. ledna 2004. Hlavním cílem Směrnice bylo posílení bezpečnosti spotřebních produktů uváděných na trh EU.

Směrnice především požaduje, aby výrobci a distributoři nepotravinářských výrobků uváděli na trh pouze bezpečné výrobky, avšak vyžaduje od nich i další povinnosti, včetně sledování rizik, které se projeví až po prodeji, poskytování informací spotřebitelům a příslušným orgánům ohledně přípravy a realizace veškerých opatření nutných k zabránění ohrožení spotřebitelů, třeba i formou stažení nebezpečných výrobků z trhu.

Jedním z opatření, jež Směrnice v souvislosti s výše uvedenými povinnostmi zavádí, je povinnost výrobců a distributorů nebezpečných výrobků oznámit příslušným orgánům členských států uvedení takových výrobků na trh. Dne 14. prosince 2004 přijala Evropská komise v souladu s článkem 5 odst. 3 Směrnice nové pokyny, které se týkají uvedené oznamovací povinnosti výrobců a distributorů nebezpečných spotřebních produktů kompetentním orgánům členských států (dále jen „Nové pokyny“). Cílem těchto Nových pokynů je zajištění a usnadnění účinné a důsledné realizace oznamovacího principu stanoveného ve Směrnici.

Nové pokyny určují rozsah oznamovací povinnosti výrobců a distributorů tak, aby byly oznamovány jen informace, které mají relevanci k řízení rizika (risk management), a aby byly eliminovány jakékoli nadbytečné či nepodstatné informace. V této souvislosti příloha č. II Nových pokynů poskytuje metodický rámec pro usnadnění dostatečného odhadu a zhodnocení rizik.

Nové pokyny, které jsou určeny výrobcům a distributorům, stejně jako kompetentním národním orgánům členských států, vysvětlují kritéria pro identifikaci nebezpečných výrobků a definují „ojedinělé okolnosti a výrobky“, kterých se oznamovací povinnost netýká.

Nové pokyny určují výrobcům a distributorům obsah a strukturu standardního oznamovacího formuláře. Výrobci a distributoři jsou povinni předložit oznámení v požadované formě orgánům vykonávajícím dohled nad trhem ve všech členských státech, ve kterých byly výrobky uvedeny na trh či jiným způsobem dodány spotřebitelům. Každý členský stát byl povinen oznámit Evropské komisi orgán, který je určen k přijímání oznámení; seznam příslušných orgánů spolu s jejich e-mailovými adresami je k dispozici na internetových stránkách Evropské komise. Kompetentním orgánem pro Českou republiku je Ministerstvo průmyslu a obchodu – odbor ochrany spotřebitele.

Nové pokyny dále popisují postup, který následuje poté, co členské státy obdrží oznámení, a rozsah informací, které o tomto postupu musí poskytnout. Další kroky mohou zahrnovat požadavek na další informace od výrobce nebo distributora nebo povinnost oznamovat příslušnému orgánu další vývoj. Je-li to vhodné, může příslušný orgán členského státu přistoupit k donucovacím opatřením, případně může poskytnout veřejnosti informace o identifikaci produktu, povaze nebezpečí a přijatých opatřeních a zaslat hlášení prostřednictvím RAPEX (komunitární systém rychlé výměny informací o nebezpečí vzniklého z použití spotřebních výrobků – Community system for rapid exchange of information on dangers arising from the use of consumer products) Evropské komisi, která zajistí rozšíření ohlášené informace dalším orgánům nebo, považuje-li to za vhodné, veřejnosti.

Předpokládá se, že Evropská komise bude po konzultacích se zvláštním Výborem, na nějž odkazuje článek 15 Směrnice a který se skládá ze zástupců členských států, Nové pokyny průběžně aktualizovat podle zkušeností a dalšího vývoje v této oblasti.