Soudní spolupráce – Evropský exekuční titul23/11/04 / cata_european-union-news

Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 805/2004 zřizující evropský exekuční titul ve vztahu k nesporným nárokům Úřední věstník EU L 143 ze dne 30. dubna 2004

Předmětné nařízení je významným krokem k řádném fungování vnitřního trhu v oblasti soudní spolupráce v občanskoprávních otázkách, neboť přispívá k volnému pohybu soudních rozsudků, soudních vyrovnání a dalších listin, které se týkají nesporných nároků, v rámci členských států EU, s výjimkou Dánska.

V současné době může být rozsudek, který byl vydán v některém členském státě EU, vykonán v jiném členském státě pouze tehdy, pokud byl tímto jiným členským státem uznán za exekuční titul. Tento postup upravuje nařízení Rady č. 44/2001 o pravomoci a uznávání a výkonu rozsudků v občanskoprávních a obchodněprávních věcech. Je však nutné připustit, že tento postup s sebou pro osoby, které se výkonu cizího rozsudku domáhají, nese časové i finanční nároky.

Na základě Nařízení dojde ke zrušení tohoto požadavku na předchozí uznání dokumentu exekučním titulem, a to u rozsudků, soudních vyrovnání a dalších listin (např. vykonatelných notářských zápisů), které se týkají nesporných nároků v občanskoprávních a obchodněprávních věcech, a to za předpokladu, že budou splněny podmínky v Nařízení stanovené.

Nesporným nárokem ve smyslu Nařízení je takový nárok, s nímž dlužník výslovně souhlasil nebo vůči němuž nikdy nevznesl námitku v průběhu soudního řízení, popř. nárok, v řízení o němž se dlužník nikdy nedostavil k soudu. Jelikož Nařízení zároveň chrání základní procesní práva stran sporu, zejména právo na spravedlivý proces, je nutné, aby v soudním řízení, které vydání takového instrumentu v daném členském státě předcházelo, splňovalo určité minimální procedurální nároky. Zejména je nutné, aby dokumenty, kterými bylo zahájeno řízení ve věci, byly dlužníkovi řádně doručeny a aby dlužník byl řádně informován o předmětném nároku a o procesních krocích, které jsou nutné k obraně vůči němu.

Při splnění uvedených předpokladů vydá soud země, v níž byl rozsudek vydán, na žádost osvědčení o tom, že předmětný instrument je tzv. evropským exekučním titulem.

Rozsudek, který byl jako evropský exekuční titul osvědčen soudem země původu, je automaticky uznán a musí být vykonán v ostatních členských státech EU, aniž by bylo nutné prohlášení o jeho vykonatelnosti a aniž by bylo možné bránit jeho uznání. S takovým rozsudkem se zachází stejně, jako kdyby byl vydán v členském státě, v němž má být vykonán.

Nařízení vstupuje v platnost dne 1. ledna 2005 a nabývá účinnosti dne 21. října 2005.