Celkem: 30 1 2 

Zákon o odložení splatnosti úvěrů byl schválen a je účinný AKTUALIZACE01

18. duben 2020

Senát na své schůzi dne 16. 4. 2020 schválil návrh zákona o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19, který umožňuje úvěrovaným osobám odložit splátky úvěrů. Tento zákon nabyl účinnosti dne 17. 4. 2020 jeho vyhlášením ve Sbírce zákonů pod č. 177/2000.

Program "záruka COVID plus" pro velké firmy

14. duben 2020

Ministerstvo financí (MF) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravuje program na poskytnutí systému záruk za splácení úvěrů vývozců a výrobců - záruka COVID plus. Níže uvádíme základní parametry o jejichž doplnění a zpřesnění vás budeme dále informovat formou aktualizace tohoto příspěvku.

Nedovolené dohody v době pandemie – shovívavější pohled a praktický přístup ÚOHS

14. duben 2020

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen „Úřad“) vydal dne 9. 4. 2020 závazné prohlášení o řešení dopadů pandemie COVID-19 na hospodářskou soutěž v České republice. V něm reflektoval důsledky globální pandemie na ekonomiku a vyjádřil pochopení pro to, že některé typy spolupráce a kontaktů mezi soutěžiteli jsou v současné nouzové situaci ospravedlnitelné, ač by za běžných okolností mohly být považovány za soutěžně problematické.

Opatření pro zmírnění dopadů na cestovní ruch ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou AKTUALIZACE0

11. duben 2020

Poslanecká sněmovna schválila dne 9. 4. 2020 návrh zákona o některých opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS-CoV-2 na odvětví cestovního ruchu. Návrh zákona projedná Senát na své 20. schůzi dne 16. 4. 2020.

Valná hromada v době nouzového stavu? Co přináší Lex Covid? AKTUALIZACE02

10. duben 2020

Poslanecká sněmovna na svém dlouhém zasedání, jež začalo dopoledne dne 8. 4. 2020 a skončilo nad ránem následujícího dne, schválila mimo jiné též návrh zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a občanského soudního řádu, jenž byl předložen jako sněmovní tisk č. 807 (dále jen „lex covid“). Předmětný návrh zákona by měl být projednán Senátem na zasedání dne 16. 4. 2020.

Opatření pro zmírnění dopadů COVID-19 na cestovní ruch – přesunutí zájezdu

7. duben 2020

Vláda dne 6. 4. 2020 schválila návrh zákona o některých opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS-CoV-2 na odvětví cestovního ruchu. Návrh zákona projedná dne 8. 4. 2020 výbor Poslanecké sněmovny pro veřejnou správu a regionální rozvoj a následně plénum Poslanecké sněmovny

Vliv pandemie COVID-19 na veřejné zakázky

2. duben 2020

Vyhlášení nouzového stavu a přijetí jednotlivých mimořádných opatření zasahuje postupně do všech právních oblastí, a není tomu jinak ani v oblasti veřejných zakázek. Dopady událostí pociťují všichni zúčastnění – zadavatelé, uchazeči i již vybraní dodavatelé.

Valná hromada v době nouzového stavu? Co přináší "Lex Covid"? AKTUALIZACE01

1. duben 2020

V době trvání mimořádných opatření přijatých pro boj s rozšířením COVID-19 se na právnické osoby použijí speciální pravidla, která by měla zajistit, že orgány právnických osob jsou schopny rozhodovat a že nedojde k ochromení fungování právnické osoby.

Zákon o odložení splatnosti úvěrů nabývá konkrétních obrysů.

1. duben 2020

Ministerstvo financí předloží na dnešním mimořádném zasedání vlády návrh zákona o odložení splatností úvěrů (naši kanceláři se dostal do rukou pracovní návrh znění tohoto zákona). Přestože se daný návrh může během jednání vlády, resp. během legislativního procesu, ještě měnit, chtěli jsme Vás zatím seznámit alespoň se základními obrysy připravovaného návrhu.

Jak řešit školení zaměstnanců a dobrovolníků k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci?

27. březen 2020

Zaměstnavatel je povinen i v době nouzového stavu provádět proškolování zaměstnanců k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Stejně tak je povinen provádět následné kontroly zařízení a vůbec všechny preventivní kroky předepsané pracovněprávními předpisy. Použije-li k výkonu práce dobrovolníky, pak je povinen zajistit i u nich provedení preventivních opatření stejně jako u svých zaměstnanců.

Jaký mají přijatá vládní opatření dopad na povinnosti plátců DPH?

26. březen 2020

Plátci DPH, kteří musí pravidelně plnit své povinnosti, se možná přestávají orientovat v záplavě přijatých daňových opatření, která mají pomoci poplatníkům překlenout nouzový stav vyvolaný šířením koronaviru. Z tohoto důvodu přinášíme stručný přehled opatření týkajících se specificky oblasti DPH a některá důležitá upozornění, na co by plátci neměli v současné době zapomínat.

Soutěžní úřady napříč Evropou reagují na pandemii COVID-19

25. březen 2020

Evropská soutěžní síť sdružující soutěžní úřady napříč Evropskou unií vydala společné prohlášení, v němž reaguje na bezprecedentní sociální a hospodářské dopady způsobené globální pandemií onemocnění COVID-19. Společné prohlášení vymezuje úpravu priorit soutěžních úřadů po dobu trvání probíhající pandemie.

Jak podepisovat dokumenty elektronicky?

24. březen 2020

Kdy a jak se lze vyhnout kontaktu s protistranou a zajistit podepsání dokumentu elektronicky? Je možné elektronický způsob podepisování považovat za relevantní z hlediska uznatelnosti takového uzavření smlouvy a jak se k tomu staví české právo a judikatura?

Otevřený dopis vedení ÚOHS

23. březen 2020

Čeští soutěžní advokáti Pavel Dejl, Martin Nedelka a Robert Neruda se na vedení ÚOHS obrátili s otevřeným dopisem. V něm v souvislosti pandemií COVID-19 navrhují, aby ÚOHS dočasně aplikoval mírnější politiku ve vztahu k tzv. standstill povinnosti, která spojujícím se podnikům znemožňuje realizovat transakce do okamžiku pravomocného povolení.

Valná hromada v době nouzového stavu?

18. březen 2020

Může se konat? A může být svolána? Obsahují krizová opatření výjimku pro zasedání orgánů společností? Jak se s péčí řádného hospodáře zachovat v době nouzového stavu?